Jedynie prawda jest ciekawa


Ruszyła likwidacja dzikiego obozowiska imigrantów w Paryżu

04.11.2016

W piątek nad ranem policja rozpoczęła ewakuację migrantów z szybko rozrastającego się od kilku tygodni obozowiska na północy Paryża, obok placu Stalingradzkiego. Szacuje się, że przebywały tam ok. 3,5 tys. uchodźców z Afryki i Azji.

O godz. 6 rano policja wstrzymała ruch kołowy i pieszy na arteriach, przy których powstało obozowisko. Zamknięte były co najmniej dwie stacje metra - Stalingrad i Jean Jaures. Jak poinformowały władze miasta, do operacji wysłano ok. 600 funkcjonariuszy policji. W akcji pomagało również ok. 70 przedstawicieli organizacji opiekuńczych, którzy wyszukiwali samotne kobiety i kobiety z dziećmi oraz nieletnich bez opieki. Dziennikarzom nie pozwalano na kontakt z imigrantami.

Ewakuacja przebiegła spokojnie. Niektórzy imigranci witali autokary okrzykami radości. „Nie wiem dokąd nas zabierają, ale mi to odpowiada. Grunt, że nie musimy tu już dłużej koczować w nieludzkich warunkach” - mówił 28-letni Khalid z Afganistanu. Minister ds. mieszkalnictwa Emmanuelle Cosse zapewniła dziennikarzy, że wszystko odbywa się „w spokoju i porządku". Imigranci są zadowoleni. To koniec z nieludzkimi warunkami” -mówiła. 

Minister przekonywała poza tym, że „dla nikogo nie zabraknie miejsca w ośrodkach dla uchodźców". To jednak nie do końca prawda. Według radia France-Info wszystkie centra, do których 80 autokarami mają zostać przewiezieni migranci, znajdują się w regionie paryskim, ale nie będą w stanie pomieścić wszystkich ewakuowanych z Paryża imigrantów. Kolejne lokalizacje są obecnie gorączkowo poszukiwane.

Była to zresztą już 31 ewakuacja dzikiego obozowiska w Paryżu. Poprzednia, czyli 30, miała miejsce dopiero we wrześniu. Po niespełna miesiącu obozowisko się odtworzyło i było większe niż uprzednio. Według tygodnika „Le Point” imigrantów przyciąga do XIX dzielnicy Paryża znajdujące się tam biuro organizacji pozarządowej „France terre d'asile”, która obiecuje pomóc imigrantom w uzyskaniu azylu. Dotychczas z dzikich obozowisk ewakuowano w Paryżu ponad 18 tys. imigrantów.

W środę oraz czwartek migranci protestowali przeciw zapowiadanej przez rząd likwidacji obozowiska "pod Stalingradem" - jak nazwali je okoliczni mieszkańcy. Domagali się „przestrzegania ich praw" i „godziwych kwater". W Paryżu, zamiast na jego obrzeżach. „Nie jesteśmy zwierzętami” - skandowali. 

Okoliczni mieszkańcy jednak poczuli prawdziwą ulgę. Przedstawiciele tzw. komitetów sąsiedzkich od dawna skarżyli się, że w obozowisku szerzą się choroby jak gruźlica, a wieczorami strach wyjść na ulice, bo między imigrantami dochodzi do brutalnych bójek. Mer miasta Anne Hodalgo zdecydowanie zaprzeczyła, jakoby obserwowane rozrastanie się obozu w Paryżu związane było z likwidacją tzw. dżungli w Calais na północy kraju - obozowiska, w którym mieszkały tysiące migrantów pragnących osiedlić się w Wielkiej Brytanii.

Policja, która nazywa okolice wokół metra Stalingrad „imigranckim trójkątem”, ponieważ utworzyły się tu aż trzy dzikie obozy, składające się z namiotów i prowizorycznych baraków z tektury i blachy, jest innego zdania. Według niej odkąd francuski rząd rozpoczął rozbiórkę „dżungli” w Calais, do namiotowego miasteczka wokół metra Stalingrad codziennie przybywali kolejni uchodźcy. Większość to samotni mężczyźni z Erytrei, Sudanu, Afganistanu.

Według Pierre'a Henry'ego, dyrektora stowarzyszenia France terre d'asile 400 miejsc w otwierającym się dziś paryskim ośrodku tranzytowym dla uchodźców nie wystarczy, by rozwiązać problem. „Aby uniknąć 31. ewakuacji, konieczne jest utworzenie schronisk we wszystkich większych miastach (Francji). migranci i tak tu wrócą. Chcą być w stolicy, a nie gdzieś na prowincji” - powiedział.

Ryb, leparisien.fr, lefigaro.fr, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 2. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 3. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 4. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 5. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 6. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 7. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 8. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook