Jedynie prawda jest ciekawa


Ruszyła ewakuacja Aleppo

15.12.2016

"Karetki pogotowia i autobusy z rannymi, chorymi i innymi osobami, które przebywały w oblężonych dzielnicach wschodniego Aleppo, zaczęły w czwartek opuszczać te tereny przez korytarz humanitarny na południu miasta" - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Obserwatorium nie sprecyzowało jednak, czy z miasta na północnym zachodzie Syrii ewakuowani są bojownicy czy też cywile. Napływają sprzeczne informacje w sprawie ewakuacji. Przedstawiciel ugrupowania rebelianckiego Nur al-Din al-Zinki, Jaser Jusef, twierdzi, że pierwsza grupa ewakuowanych opuściła Aleppo i dotarła na tereny na zachodzie prowincji o tej samej nazwie. Z kolei inne źródło opozycyjne zaprzeczyło, jakoby pojazdy wyjechały już z Aleppo. Syryjska telewizja państwowa podała, że autobusy z cywilami kierują się na zachód prowincji Aleppo. 

Jednak według tego źródła rebelianci nie wyszli jeszcze z miasta. W czwartek syryjskie siły rządowe weszły z buldożerami do oblężonych dzielnic Aleppo, aby usunąć stamtąd barykady i oczyścić teren. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) potwierdził na Twitterze rozpoczęcie ewakuacji chorych i rannych z oblężonych dzielnic. "Trwa operacja mająca na celu ewakuowanie około 200 rannych ze wschodniego Aleppo" - napisał MKCK. 

Na miejscu znajdują się wolontariusze i pracownicy tej organizacji oraz syryjskiego Czerwonego Półksiężyca. Według syryjskiej telewizji państwowej oczekuje się, że ok. 4 tys. rebeliantów wraz z rodzinami i ok. 9 tys. cywilów opuści wschodnie Aleppo. Wcześniej rosyjska armia podawała w komunikacie, że syryjscy i rosyjscy wojskowi przygotowują się do ewakuacji w kierunku Idlibu ostatnich rebeliantów z Aleppo. Jak informowano, ewakuacja rebeliantów odbędzie się na pokładzie 20 autobusów i 10 karetek, która przejadą specjalnym korytarzem w kierunku Idlibu, na północnym zachodzie Syrii - głosił komunikat. Działania podjęto "na rozkaz prezydenta Władimira Putina" - dodano. 

W oświadczeniu napisano też, że "syryjskie władze gwarantują bezpieczeństwo wszystkich bojowników, którzy zdecydują się opuścić wschodnie dzielnice Aleppo". Szef ratowników Ahmed Sweid powiedział związanej z syryjską opozycją telewizji Orient, że siły lojalne wobec reżimu w Damaszku otworzyły ogień w kierunku konwoju, który przygotowywał się do wyjazdu ze wschodniego Aleppo. Według niego rannych w wyniku tego ataku zostało trzech ludzi, w tym członek obrony cywilnej. 

W czasie gdy w Aleppo trwa ewakuacja, konwój składający się z 29 ciężarówek i karetek pogotowia jedzie do zamieszkanych głównie przez szyitów miejscowości al-Fuaa i Kefraja. Leżą one w sąsiedniej prowincji Hama, w środkowo-zachodniej części kraju i są otoczone przez rebeliantów. W konwoju są też lekarze, którzy mają pomóc poszkodowanym. W środę Iran zablokował planowaną ewakuację Aleppo. Jak informowali przedstawiciele ugrupowań rebelianckich w Syrii i ONZ, Teheran domagał się, aby w porozumieniu dotyczącym ewakuacji wschodniego Aleppo zawarto klauzulę w sprawie ewakuacji miejscowości al-Fuaa i Kefraja. 

We wtorek wieczorem grupy rebelianckie ogłosiły zawarcie porozumienia z siłami rządowymi ws. zawieszenia broni i ewakuacji ludzi ze wschodniej części Aleppo, co potwierdziły Rosja i Turcja, które w Syrii wspierają odpowiednio reżim prezydenta Baszara el-Asada i opozycję. Jednak w środę ponownie dochodziło do ataków lotniczych. Nowy rozejm, według rebeliantów, zaczął obowiązywać w nocy ze środy na czwartek. W ramach nowego porozumienia ustalono na wniosek Iranu, że ranni zostaną ewakuowani również z dwóch miejscowości w prowincji Hama. Agencja Reutera, powołując się na świadka, relacjonowała, że w Aleppo od wczesnego poranka nie było słychać odgłosów walki.

kk/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 3. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 4. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 5. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 6. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 7. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 8. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook