Jedynie prawda jest ciekawa


Rumunia: Premier podejrzany w śledztwie korupcyjnym

07.06.2015

Premier Rumunii Victor Ponta, podejrzewany przez prokuraturę o korupcję i fałszowanie dokumentów, w niedzielę po raz kolejny wykluczył swoją dymisję, twierdząc, że jest "niewinny" i zarzucił wymiarowi sprawiedliwości "nadużycia".

"Chcę wykazać swoją niewinność i dążę do poprawy systemu sądownictwa, aby uniemożliwić mu popełnianie kolejnych nadużyć" - powiedział rumuński premier po zakończeniu spotkania centrolewicowej rządzącej koalicji, którą kieruje. Szef socjaldemokratycznego rządu stoi w obliczu oskarżeń prokuratury o fałszerstwa, oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy, współudział w czasach, gdy był prawnikiem i posłem.

Krajowa Dyrekcja Antykorupcyjna (DNA) oskarża obecnego szefa rządu, że w 2011 roku, na rok przed objęciem stanowiska, przyjął 50 tys. euro od swego dawnego wspólnika, Dana Sovy, którego następnie dwukrotnie mianował ministrem. Według śledczych wystawił fałszywe rachunki datowane na 2007 i 2008 rok, kwitując rzekome honoraria, jakie miał otrzymać za usługi prawne dla kancelarii Sovy.

Dochodzenie wobec premiera dotyczy - oprócz takich zarzucanych mu przestępstw jak fałszerstwa, pranie brudnych pieniędzy i unikanie płacenia podatków - także konfliktu interesów: jako premier dwukrotnie, w 2012 i 2014 roku, mianował Sovę ministrem w swoim rządzie.

"Celem tych oskarżeń jest doprowadzenie do zmiany rządu" - twierdzi Ponta, uważając, że takie postępowanie bez zgody parlamentu jest "równoznaczne z zamachem stanu". 42-letni Ponta odrzucił też apel prezydenta Klausa Iohannisa, aby podał się do dymisji, mówiąc, że "jedynie parlament może zdecydować o jego ustąpieniu". "Mam zobowiązania wobec 5,3 mln Rumunów, którzy na mnie głosowali" - dodał.

W piątek DNA zwróciła się do parlamentu o odebranie immunitetu premierowi Poncie. W poniedziałek ma on stanąć przed Komisją Prawną parlamentu, która w ciągu dwóch tygodni ma odpowiedzieć na wniosek DNA. Wtedy parlament, biorąc pod uwagę stanowisko Komisji, bądź nie, wypowie się w sprawie odebrania immunitetu premierowi.

Według rzeczniczki DNA, jeśli parlament odrzuci wniosek, co jest bardzo podobne z uwagi na znaczną większość, którą dysponuje w nim centrolewica, wtedy zarzuty wobec Ponty dotyczyć będą jedynie sprawowania przez niego funkcji adwokackiej. Ponieważ oskarżenia nie dotyczą okresu, gdy był już premierem, premier nie może być zawieszony przez prezydenta.

Ryb, euractiv.com, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 2. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 3. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 4. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 5. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 6. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 7. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook