Jedynie prawda jest ciekawa


Ruch bezwizowy z Turcją będzie można łatwo zawiesić

20.05.2016

UE będzie mogła szybciej i łatwiej zawiesić ruch bezwizowy z państwem trzecim w przypadku nadużyć albo ze względów bezpieczeństwa. Porozumienie w tej sprawie wypracowali w piątek w Brukseli ministrowie spraw wewnętrznych państw unijnych.

Zmiana zasad dotyczących możliwości zawieszenia ruchu bezwizowego między UE a państwami trzecimi jest konsekwencją obaw niektórych państw unijnych przed planowanym zniesieniem wiz dla obywateli Turcji, ale także Ukrainy, Gruzji i Kosowa.

W piątek propozycje objęcia ruchem bezwizowym tych czterech państw, zamieszkanych razem przez około 125 mln ludzi, znalazły się na stole obrad ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli. Nie podjęto jednak decyzji otwierających drogę do zniesienia wiz, ale za to wzmocniono tzw. hamulec bezpieczeństwa, który umożliwi łatwiejsze zawieszanie porozumień o ruchu bezwizowym.

"Liberalizacja wizowa przynosi wielkie korzyści zarówno UE, jak i krajom trzecim. Potrzebujemy jednak hamulca bezpieczeństwa dla wszystkich krajów objętych ruchem bezwizowym, aby zapewnić, że nie będzie on nadużywany" - powiedział holenderski minister ds. migracji Klaas Dijkhoff, który przewodniczył piątkowym obradom.

Poinformował, że rozszerzony zostanie katalog okoliczności uzasadniających zawieszenie ruchu bezwizowego. Będzie to możliwe np. w sytuacji pogorszenia współpracy z krajem trzecim w dziedzinie readmisji oraz poważnego ryzyka dla porządku publicznego albo bezpieczeństwa wewnętrznego. W praktyce pretekstem do wniosku o zawieszenie ruchu bezwizowego mógłby być znaczący wzrost liczby azylantów z danego kraju trzeciego.

Uproszczona zostanie procedura oceny, czy zachodzą okoliczności uzasadniające zawieszenie ruchu bezwizowego. Decyzję w tej sprawie podejmować będzie Komisja Europejska po notyfikacji kraju członkowskiego. Jednorazowo możliwe będzie zawieszenie porozumienia o ruchu bezwizowym na sześć miesięcy.

KE ma też na bieżąco monitorować, czy kraje objęte ruchem bezwizowym wypełniają wszystkie zobowiązania wynikające z porozumień o liberalizacji.

Przyjęcie nowych przepisów wymaga jeszcze negocjacji z Parlamentem Europejskim i jego zgody. Jednak dyplomaci oczekują, iż przebiegnie to dość szybko, tak by "hamulec bezpieczeństwa" obowiązywał już gdy UE podejmie decyzje o zniesieniu wiz dla obywateli Turcji, Ukrainy, Gruzji i Kosowa. Za przyjęciem wzmocnionego "hamulca bezpieczeństwa" opowiada się największa frakcja w PE, chadecka Europejska Partia Ludowa.

Najwięcej obaw budzi planowana liberalizacja wizowa dla Turków. To jedno z ustępstw, jakie wynegocjowała Ankara w zamian za współpracę w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego. Zgodnie z przyjętym w marcu porozumieniem Turcja przyjmuje z powrotem wszystkich nielegalnych imigrantów, którzy przedostają się na greckie wyspy, a UE ma przesiedlać do siebie syryjskich uchodźców bezpośrednio z obozów w Turcji. Pierwsze tygodnie realizacji porozumienia pokazały, że jest ono skuteczne, bo na greckie wyspy przybywa zaledwie kilkudziesięciu nielegalnych imigrantów dziennie.

Według Komisji Europejskiej Turcja spełniła większość z 72 kryteriów zniesienia wiz; pozostało jedynie pięć warunków. Jednym z nich jest zmiana tureckiej ustawy antyterrorystycznej, a konkretnie zawężenie obowiązującej w tureckim prawie definicji terroryzmu, która - zdaniem obrońców praw człowieka - jest na tyle szeroka, że daje władzom pretekst do ścigania dysydentów politycznych i dziennikarzy. Turcja oświadczyła, że nie zmieni tej ustawy pod naciskiem UE, tym bardziej że zmaga się z poważnym zagrożeniem ze strony terrorystów.

Zdaniem dyplomatów dotrzymanie czerwcowego terminu decyzji o liberalizacji wizowej między UE a Turcją nie jest prawdopodobne. To także konsekwencja stanowiska Parlamentu Europejskiego, który zamroził dyskusje w tej sprawie do czasu spełnienia przez Ankarę wszystkich kryteriów. Unijne źródła uważają, że najbardziej prawdopodobne jest, że decyzja zapadnie dopiero jesienią.

"Niczego nie spowalniamy. Jeżeli ktoś mówi, że chce liberalizacji wizowej, to niech osiągnie ten cel, spełniając wszystkie kryteria" - powiedział w piątek minister Dijkhoff.

Tematem piątkowego spotkania szefów MSW były też przygotowania do utworzenia wspólnej straży granicznej i przybrzeżnej, a także stan realizacji porozumienia UE-Turcja w sprawie zahamowania migracji.

Polskę na spotkaniu reprezentował sekretarz stanu w MSWiA Jakub Skiba. Według komunikatu polskiego ministerstwa w ramach współpracy UE-Turcja Polska, zgodnie ze swoimi wcześniejszymi deklaracjami, jest gotowa do zapewnienia dalszego wsparcia finansowego na rzecz Turcji oraz wsparcia Grecji poprzez oddelegowanie do 60 funkcjonariuszy Straży Granicznej, 40 funkcjonariuszy policji oraz 20 pracowników Urzędu ds. Cudzoziemców.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 2. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 3. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 4. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 5. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 6. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 7. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook