Jedynie prawda jest ciekawa


RPA: Ostatni biały prezydent w szpitalu

02.07.2013

Ostatni biały prezydent Republiki Południowej Afryki Frederik W. de Klek trafił do szpitala w Johannesburgu, gdzie przejdzie zabieg wszczepienia rozrusznika serca. Liczący 77 lat de Klerk zasłabł w niedzielę po powrocie z podróży do Europy.

Skrócił ją na wieść o ciężkim stanie zdrowia swojego następcy 94-letniego Nelsona Mandeli, który od trzech tygodni przebywa w szpitalu w Pretorii z powodu infekcji płuc.

W lutym 1990 r. de Klerk, wówczas prezydent, podjął decyzję o zniesieniu obowiązujących od 1948 r. porządków apartheidu, przymusowej segregacji rasowej oraz o wypuszczeniu na wolność Mandeli, skazanego w latach 60. na dożywocie za walkę z dyskryminacją rasową.

W latach 1990-94 de Klerk i Mandela przewodniczyli trudnym negocjacjom, poprzedzającym pierwsze wolne wybory, w których głos czarnych (pozbawionych dotąd praw politycznych), stanowiących trzy czwarte ludności kraju miał się liczyć tak samo jak głos białych.

Negocjacjom towarzyszyły krwawe rozruchy w czarnych osiedlach wokół Johannesburga, a Mandela oskarżał de Klerka, że za dnia rozmawia z nim o pokoju, zaś nocą nasyła na jego zwolenników "szwadrony śmierci", które wspierając Zulusów z partii Inkatha próbowały osłabić zwolenników Afrykańskiego Kongresu Narodowego, partii Mandeli.

Kiedy w 1993 r. Mandeli i de Klerkowi przyznano wspólnie Pokojową Nagrodę Nobla, Mandela oburzał się, że pokojową nagrodę przyszło mu dzielić z podżegaczem wojennym.

Wybory z 1994 r. zakończyły się triumfem Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), który przejął władzę w kraju, a Mandela został wybrany na pierwszego czarnoskórego prezydenta. Zgodnie z zawartą przed wyborami umową, de Klerk, jako przywódca drugiej w wyborach Partii Narodowej, został wiceprezydentem kraju. Do rządu weszli także przedstawiciele trzeciej w wyborach, zuluskiej Inkathy.

Przedwyborcza umowa przewidywała przymusową koalicję przynajmniej przez pierwszą, 5-letnią kadencję nowych władz. Ale już w 1996 r. de Klerk wycofał się wraz ze swoimi ministrami z rządu, twierdząc, że jego opinie są ignorowane przez przywódców ANC. Decyzja de Klerka miała zwiększyć szanse Partii Narodowej w następnych wyborach, w 1999 r. W rzeczywistości zaś de Klerk wbił gwóźdź do trumny własnej partii, która w wyborach w 1999 r. poniosła druzgoczącą klęską, rok później połączyła się z inną opozycyjną, białą Partią Demokratyczną, a w 2004 r. wystąpiła z tego sojuszu i przyłączyła do ANC.

De Klerk w 1997 r. wycofał się z polityki i życia publicznego. Mandela w 1999 r. złożył urząd prezydenta i nie ubiegał się o następną kadencję, a w 2004 r. wycofał się z życia publicznego.

PAP, lz

[fot: PAP-EPA]

Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 4. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 5. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 6. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 7. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook