Jedynie prawda jest ciekawa


Rozpoczęła się bitwa o Mosul

01.11.2016

Irackie wojsko weszło dziś od wschodu do Mosulu, rozpoczynając "prawdziwą bitwę" o to miasto na północy Iraku, pozostające od 2014 roku w rękach dżihadystów z Państwa Islamskiego - poinformowało dowództwo irackiej armii.

Z wojskowego komunikatu wynika, że wojsko zajęło pozycje w dzielnicy Dżudajat al-Mufti. Opanowało też siedzibę telewizji znajdującą się na obrzeżach miasta.

Wcześniej wyzwolona przez siły irackie została miejscowość Gogdżali granicząca z Mosulem. To ostatnia miejscowość, którą wojsko musiało opanować przed wkroczeniem do samego Mosulu, gdzie według różnych źródeł przebywa 3-8 tys. bojowników IS.

"Zakleszczymy Państwo Islamskie ze wszystkich stron. Dżihadyści nie mają dokąd uciec. Mogą albo zginąć, albo się poddać" - mówił kilka godzin wcześniej w przemówieniu telewizyjnym premier Iraku Hajder al-Abadi.

Od 17 października irackie siły i kurdyjscy bojownicy (peszmergowie) prowadzą ofensywę na Mosul, będący ostatnim bastionem IS w Iraku. Z powietrza wspiera ich koalicja pod dowództwem USA. W sobotę do walk o miasto włączyły się proirańskie szyickie milicje w Iraku, mające na celu odcięcie drogi między Mosulem a Ar-Rakką, głównym bastionem IS w Syrii.

Oczekuje się, że zanim dojdzie do szturmu na centrum Mosulu, jednostki antyterrorystyczne poczekają na inne siły biorące udział w ofensywie. Ewentualnie wcześniej zajmą samodzielnie dzielnice po wschodniej stronie przepływającego przez miasto Tygrysu, gdzie brak jest umocnionych pozycji Państwa Islamskiego.

Spodziewane jest otwarcie korytarzy humanitarnych, którymi będzie mogła się wydostać przynajmniej część ludności miasta, szacowanej na 1,5 mln osób.

Turcja, która usiłuje włączyć się w bitwę o Mosul mimo sprzeciwu rządu w Bagdadzie, poinformowała we wtorek o wysłaniu do swojej graniczącej z Irakiem prowincji Sirnak czołgów, dział, wozów opancerzonych i ciężkiego sprzętu budowlanego.

Minister obrony Turcji Firki Isik powiedział, że ruch ten jest podyktowany "ważnym rozwojem wypadków w regionie". "Turcja musi być przygotowana na każdą sytuację i (ta dyslokacja) jest częścią tych przygotowań" - powiedział, cytowany przez oficjalną agencję Anatolia.

Sirnak jest jednocześnie jedną ze scen konfliktu między turecką armią a uznawaną za terrorystyczną kurdyjską Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 3. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 4. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 5. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 6. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 7. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook