Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjskie rakiety z bronią jądrową w drodze na Bałtyk

26.10.2016

"Skandynawskie media donoszą, że dwie korwety rakietowe rosyjskich sił zbrojnych są w drodze na wody Bałtyku" - informuje RMF FM powołując się na doniesienia gazety „Aftonbladet”.

Korwety na początku października wypłynęły z portu w Sewastopolu, a ich celem miało być Morze Śródziemne, z którego miały wspierać rosyjskie wojska walczące w Syrii."To pogarsza sytuację militarną na Północy" - powiedział Tomas Ries ze szwedzkiej Akademii Wojskowej.

Jak się później okazało podróż obu okrętów nie zakończyła się po dopłynięciu do celu. Korwety najpierw widziane były niedaleko Malty, a następnie opłynęły Gibraltar, by we wtorek minąć Duży Bełt w Danii."Prawdopodobnym celem ich podróży są wody obwodu kaliningradzkiego" - pisze gazeta „Aftonbladet”.

Bujan-M to niewielki okręt uzbrojony m.in. w system rakietowy Kalibr z wyrzutnią pionowego o zasięgu ponad 1500 km. Eksperci ds. uzbrojenia mówią nawet o zasięgu szacowanym na 2600 km. Ponadto rakiety Kalibr mogą być wyposażone również w specjalne głowice jądrowe. "Nagle w naszym sąsiedztwie mamy okręty uzbrojone w rakiety, które mogą przenosić broń jądrową. To może oznaczać zmianę zasad gry w regionie Morza Bałtyckiego" - mówi Tomas Ries z Narodowej Akademii Obrony w Szwecji w rozmowie z „Aftonbladet”. W jego opinii, to wyraźny pokaz siły i polityczny sygnał dany przez Putina."To zmienia równowagę militarną w regionie" - przekonuje Ries.

kk/wPolityce.pl

[fot. Twitter]

Warto poczytać

 1. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 2. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 3. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 4. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 5. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 6. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 7. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook