Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjskie MSZ oskarża NATO. „Listopadowe ćwiczenia w Norwegii skierowane przeciw Rosji”

30.08.2018
Kremlwiki
Rosyjskie MSZ oskarża NATO. „Listopadowe ćwiczenia w Norwegii skierowane przeciw Rosji”

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła w czwartek, że zaplanowane na listopad ćwiczenia NATO w Norwegii są "demonstracją potencjału sił" o nastawieniu antyrosyjskim. Zarzuciła też NATO, iż prowadzi coraz więcej ćwiczeń w sąsiedztwie Rosji.

Mówiąc o ćwiczeniach NATO w Norwegii, Zacharowa oceniła, że "ta demonstracja potencjału sił odbywa się w bezpośredniej bliskości granic rosyjskich i wyraźnie skierowana jest przeciwko Rosji".

- Wcześniej spokojny w wymiarze wojskowym region Europy Północnej i Bałtyku przekształca się w poligon imitacji dużych operacji militarnych - oznajmiła przedstawicielka MSZ. Wyraziła ocenę, iż celem tych działań jest "nastawienie opinii społecznej na możliwość przekształcenia ich w realną arenę działań wojennych".

Zacharowa oceniła również, że przy granicach Rosji "prowadzonych jest coraz więcej intensywnych i dużych ćwiczeń".

Manewry NATO Trident Juncture z udziałem ponad 40 tys. żołnierzy z 30 krajów odbędą się w listopadzie w Norwegii i wokół niej. Dowodzone będą z Neapolu. Przedstawiciele NATO zapowiadali, że zostaną na nie zaproszeni zewnętrzni obserwatorzy, a same ćwiczenia zostaną przeprowadzone z pełnym poszanowaniem zasad międzynarodowych.

Podczas manewrów mają zostać wypróbowane nowe metody współdziałania i nowe procedury, w tym wynikające z nowej, zreformowanej struktury dowodzenia NATO. Będą to jedne z największych ćwiczeń Sojuszu Północnoatlantyckiego w ostatnich latach.

(PAP)

Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk naraził się europejskim przywódcom? Jego zachowanie może doprowadzić do poważnego kryzysu

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 2. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 3. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 4. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 5. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 6. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 7. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 8. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook