Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjski sąd na Krymie skazał tatarskiego polityka. Obrona: ten wyrok jest równoznaczny z wyrokiem śmierci

27.09.2017

Sąd w Symferopolu na anektowanym przez Rosję Krymie skazał w środę na dwa lata kolonii karnej jednego z liderów ruchu tatarskiego Ilmi Umerowa. Wyrok ostro skrytykowały władze w Kijowie, a sam skazany oświadczył, iż nadal uważa, że Krym należy do Ukrainy.

"Nie zmienię swoich przekonań i pozostaję zwolennikiem powrotu Krymu do Ukrainy. Uważam, że aneksja jest aneksją, a obecne (rosyjskie - PAP) władze są władzami przestępczymi" - powiedział Umerow po rozprawie. 

Wyrok nie jest prawomocny i obrona Umerowa ma zamiar go zaskarżyć. Prokurator domagał się dla niego kary 3,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata.  

"Dla nas ten wyrok jest szokiem. W jaki sposób Umerow, człowiek, któremu cały czas skacze ciśnienie, ma chorobę Parkinsona i przeszedł operację na sercu, będzie odbywał wyrok bez stałej opieki lekarskiej? Ten wyrok jest równoznaczny z wyrokiem śmierci" - mówił jeden z obrońców skazanego, Edem Semedlajew.

Proces Umerowa trwał od czerwca 2016 roku. Wcześniej rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa wszczęła przeciwko niemu śledztwo, zarzucając mu nawoływanie do naruszenia jedności terytorialnej Rosji. 

Wyrok skrytykował prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który nazwał go "haniebnym". Prezydent zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o nasilenie nacisków na Rosję, która - jak podkreślił - stosuje represje wobec ukraińskich obywateli na Krymie. Z podobnym apelem wystąpiło ukraińskie MSZ.

Umerow był do 2014 r. szefem administracji rejonu bakczysarajskiego. Po aneksji Krymu przez Rosję podał się do dymisji, by nie współpracować z nowymi władzami. Sprawował też funkcję wiceszefa samorządu tatarskiego, Medżlisu, i wiceprzewodniczącego parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

fot. Facebook/Canadian-Association-of-Crimean-Tatars

Warto poczytać

 1. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 2. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 3. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 4. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 5. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 6. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 7. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 8. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook