Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjski haker stanie przed amerykańskim sądem. Grozi mu dożywocie!

09.09.2018
hack09092018
Rosyjski haker stanie przed amerykańskim sądem. Grozi mu dożywocie!

Rosyjski haker Andriej Tjurin stanie wkrótce przed amerykańskim sądem federalnym. 35-latek jest zamieszany między innymi w atak na amerykański bank JPMorgan Chase. Za wszystkie zarzuty grożą mu łącznie 102 lata więzienia.

Izraelska robota

We wrześniu 2014 roku wyszło na jaw, że bank JPMorgan Chase i kilkanaście innych instytucji finansowych padły ofiarą ataku hakerskiego. Sprawcy wykradli ogromną ilość danych osobowych klientów – adresów, e-maili, numerów telefonów. Był to największy podobny atak w historii – hakerom udało się wykraść dane z ponad 83 milionów kont.

Śledztwo szybko wykazało, że za atakiem stoi grupa pod przywództwem Izraelczyka Geriego Shalona. Oprócz niego należeli do niej Joshua Samuel Aaron i Ziv Orenstein. Ostatnim członkiem szajki był tajemniczy haker odpowiadający za szczegóły techniczne ataku. Jego tożsamość została utajniona przez władzę i dopiero w piątek okazało się, że jest nim Tjurin.

Ściganie przestępców z Rosji  którzy popełnili zbrodnie na terenie USA jest bardzo trudne gdyż Rosja dla zasady nie wydaje swoich obywateli. Jedyną szansą dla amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości jest więc aresztowanie ich w innych państwach, które są gotowe ich wydać Amerykanom. Właśnie w taki sposób wpadł Tjurin. Został aresztowany na lotnisku w Tbilisi w Gruzji w grudniu zeszłego roku. Nie wiedział nawet, że wystawiono za nim list gończy. Rosjanie chcieli, aby władze Gruzji dokonały jego ekstradycji, ale gruziński sąd zdecydował o przekazaniu go Amerykanom.

Poważne zarzuty, długa kara

Ciążą na nim bardzo poważne zarzuty. FBI ustaliła wprawdzie, że atak na banki był działaniem stricte kryminalnym i Tjurin nie współpracował z rosyjskim wywiadem, ale i tak ma się czego bać. Wykradzione przez niego dane osobowe posłużyły bowiem do wielu oszustw finansowych, które spowodowały setki milionów dolarów strat. Tjurinowi postawiono łącznie 10 zarzutów, za które może dostać aż 102 lata więzienia. 

Ekstradycja Tjurina oznacza, że wszyscy odpowiedzialni za atak na amerykańskie banki są już w rękach wymiaru sprawiedliwości. Przywódca grupy Shalon, pomimo aresztowania już w 2015 roku i ekstradycji do USA rok później, nadal jednak nie stanął przed sądem. Niektórzy komentatorzy przypuszczają, że stało się tak gdyż poszedł na współpracę ze śledczymi i wsypał swoich dawnych towarzyszy.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 4. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 5. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 6. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 7. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook