Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjska telewizja nadała wywiad z podejrzanymi o zamach na Skripala. „Wielka Brytania zniszczyła nam życie”

13.09.2018
skripal13092018
Rosyjska telewizja nadała wywiad z podejrzanymi o zamach na Skripala. „Wielka Brytania zniszczyła nam życie”

Rosyjska telewizja RT wyemitowała wywiad z Aleksandrem Pietrowem i Rusłanem Boszyrowem. Mężczyźni są podejrzanymi w brytyjskim śledztwie w sprawie ataku na Siergieja Skripala. Zdaniem Rosjan, Wielka Brytania zniszczyła im życie, bo do Anglii wybrali się jedynie w celach turystycznych.

W czasie wywiadu dla RT, mężczyźni utrzymywali, że do Anglii pojechali w celach turystycznych, bo "chcieli zobaczyć słynną katedrę w Salisbury". Teraz "brytyjskie media niszczą ich życie". 

Relacja obu mężczyzn błyskawicznie trafiła na stronę rosyjskiej agencji Sputnik, uznawanej za tubę propagandową Kremla.

W marcu były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i współpracownik wywiadu brytyjskiego Siergiej Skripal oraz jego córka Julia zostali znalezieni nieprzytomni w angielskiej miejscowości Salisbury. Władze brytyjskie oceniają, że użyto przeciwko nim bojowego środka trującego określanego nazwą Nowiczok i opracowanego w ZSRR.

W środę rosyjski prezydent Władimir Putin na transmitowanej na żywo sesji plenarnej forum gospodarczego we Władywostoku oznajmił, że władze Rosji wiedzą, kim są ludzie podejrzewani przez Brytyjczyków. Putin zapewnił, że są oni cywilami i wyraził nadzieję, że "sami się pojawią i opowiedzą o sobie". Po wypowiedzi Putina rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyjaśnił, że rosyjski prezydent nie komunikował się z oboma podejrzanymi. Telewizja państwowa Rossija24 poinformowała ze swej strony, że Pietrow wystąpi publicznie w przyszłym tygodniu.

Na temat Pietrowa i Boszyrowa wypowiedziała się w środę również kuzynka Julii Skripal - Wiktoria. Oświadczyła, że są oni zwykłymi ludźmi i zapewniła, że Pietrow nie jest związany ze strukturami państwowymi i że w czasie zamachu nie przebywał w Wielkiej Brytanii.

RT to wielojęzyczna stacja telewizyjna finansowana z budżetu państwa. Amerykańskie agencje wywiadowcze twierdzą, iż Kreml ściśle nadzoruje jej nadawanie, rekrutując ludzi, którzy ze względu na swoje przekonania ideologiczne mogą przekazać strategiczne przesłanie Rosji.

Brytyjska premier Theresa May powiedziała w zeszłym tygodniu, że mężczyźni podejrzani przez prokuraturę o próbę zabójstwa Skripalów zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Oceniła, że musieli oni działać za przyzwoleniem władz w Moskwie.

Wcześniej brytyjska prokuratura poinformowała o wydaniu nakazów aresztowania dwóch obywateli Rosji, Pietrowa i Boszyrowa. Jak zaznaczono, obaj wielokrotnie używali pseudonimów i fałszywych tożsamości, więc niemożliwe jest ustalenie tego, czy podane nazwiska są prawdziwe.

Zamach na Skripalów na terytorium W. Brytanii wywołał jeden z największym kryzysów dyplomatycznych w relacjach brytyjsko-rosyjskich od zakończenia zimnej wojny i doprowadził do wydalenia ponad 120 rosyjskich dyplomatów z państw Zachodu, w tym USA i większości krajów UE.

AC/inf. własne/PAP (Anna Wróbel) 


Warto poczytać

 1. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 2. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 3. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 4. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 5. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 6. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 7. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook