Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjska prasa: Putin liczy na współpracę z UE na wzór relacji z Węgrami

29.08.2017

Węgry stają się dla Rosji modelem współpracy i Moskwa nie miałaby nic przeciwko temu, by budować w podobnym stylu stosunki z innymi krajami Unii Europejskiej - pisze wtorkowa "Niezawisimaja Gazieta" komentując wyniki wizyty Władimira Putina w Budapeszcie.

- Węgry nie żywią fobii wobec rosyjskich rurociągów. Wręcz przeciwnie, kraj ten pragnie szybko zapewnić sobie gwarancje, że również po 2019 roku w sposób stabilny będzie otrzymywać gaz rosyjski - ocenia moskiewski dziennik. "NG" przypomina, że pod koniec 2019 roku kończy się kontrakt rosyjskiego Gazpromu na tranzyt gazu do UE przez terytorium Ukrainy. - Wówczas głównymi trasami tranzytu staną się oba gazociągi Nord Stream i Turecki Potok - prognozuje gazeta.

- Węgry są bardzo zainteresowane niezakłóconymi dostawami rosyjskich nośników energii. Z Rosji na Węgry trafia około 3/4 zużywanej przez nie ropy naftowej i 2/3 gazu ziemnego - wskazuje "Niezawisimaja Gazieta".

Cytowany przez nią ekspert Iwan Kapitonow z Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej (RANCHiGS) wskazuje, że niedawno Węgry zawarły kontrakt na dostawy gazu, który ma popłynąć powstającym gazociągiem Turecki Potok. - Jednocześnie oficjalne władze węgierskie deklarują, że Węgry nie będą rezygnować z innych możliwości otrzymywania energii, czyniąc aluzję do amerykańskiego gazu (skroplonego) z Polski - zaznacza "Niezawisimaja Gazieta".

Jej zdaniem "obecnymi politykami węgierskimi kieruje siła podobna do chińskiego pragmatyzmu: "minimum polityki - maksimum korzyści dla kraju". W podtytule artykułu gazeta zauważa: "Władimir Putin liczy na współpracę z UE na sposób węgierski".

Dziennik ocenia, że na Węgrzech "walczą obecnie aktywnie dwie siły". - Jedna z nich demonstruje obiektywne postrzeganie Rosji na arenie światowej. Druga stara się podkopać stosunki dwustronne, na przykład poprzez to, że Węgry wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej wraz z Polską, chętnie demonstrującą nastroje antyrosyjskie - twierdzi "NG".

Gazeta zaznacza, że poniedziałkowa jednodniowa wizyta prezydenta Rosji w Budapeszcie była jego ósmym spotkaniem z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Przy czym, jak wyjaśnia, decyzje w najważniejszych kwestiach dwustronnej współpracy gospodarczej omówiono wcześniej telefonicznie.

Warto poczytać

 1. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 2. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 3. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 4. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 5. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 6. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook