Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjska armia może pozostać na Białorusi

27.04.2017

Rosja może wykorzystać planowane na wrzesień manewry Zapad-2017 do przerzucenia na stałe tysięcy żołnierzy na Białoruś, co miałoby być ostrzeżeniem dla NATO - oświadczył w czwartek estoński minister obrony Margus Tsahkna w rozmowie z agencją Reutera.

Tsahkna, przed spotkaniem ministrów obrony państw Unii Europejskiej na Malcie, powiedział, że słowa te opiera na sugestiach służb wywiadowczych Estonii i innych państw NATO. Wspomniał również o oficjalnych planach Rosji, która przewiduje przegrupowanie wojsk na Białoruś z użyciem ok. 4 tys. wagonów kolejowych. 

"Dla rosyjskich oddziałów jadących na Białoruś bilet jest w jedną stronę - powiedział Reuterowi. - To nie jest moja osobista opinia; bardzo głęboko analizujemy to, jak Rosja przygotowuje manewry Zapad". 

O zamiarze przeprowadzenia ćwiczeń Zapad-2017 Rosja poinformowała we wrześniu 2016 roku, ale nie ujawniła, ilu żołnierzy ma w nich wziąć udział. Reuters podkreśla, że Tsahkna mówił o "tysiącach" żołnierzy. 

W zeszłym tygodniu prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zdecydowanie odrzucił sugestie, że Rosja może wykorzystać manewry Zapad-2017, by "wprowadzić wojska i je pozostawić" na Białorusi. Takie tezy są głoszone po to, żeby "rozerwać naszą jedność z Rosją" - ocenił. 

Wspólne ćwiczenia Rosji i Białorusi Zapad odbywają się na przemian na terytorium jednego z państw. Według rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu "w pracach nad koncepcją i scenariuszem ćwiczeń (Zapad-2017) zostanie uwzględniona sytuacja związana ze zwiększeniem aktywności NATO w pobliżu granic Państwa Związkowego". 

ak/PAP

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 2. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 3. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 4. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 5. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 6. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook