Jedynie prawda jest ciekawa


Rośnie międzynarodowa presja na Izrael. Powodem jest masakra Palestyńczyków

15.05.2018
israel15052018
Rośnie międzynarodowa presja na Izrael. Powodem jest masakra Palestyńczyków

Rząd Republiki Południowej Afryki odwołał na czas nieokreślony swojego ambasadora w Izraelu. Powodem jest masakra Palestyńczyków, do której doszło w dniu otwarcia ambasady USA w Jerozolimie.

Protesty na granicy pomiędzy Izraelem i Strefą Gazy trwają nieprzerwanie od końca marca. Ich kulminacja nastąpiła w poniedziałek, kiedy przypadała siedemdziesiąta rocznica powstania Izraela oraz kiedy USA oficjalnie otwarła nową ambasadę w Jerozolimie. Żołnierze IDF otworzyli ogień do tłumu na granicy, zabijając ponad 50 osób. Niestety wiele wskazuje na to, iż liczba ofiar wzrośnie, gdyż wielu z protestujących Palestyńczyków zostało rannych.

W odpowiedzi na ten atak rząd RPA wydał oświadczenie, w którym ogłosił, że ambasador Sisa Ngombane wróci pierwszym dostępnym lotem do kraju i zostanie tam do odwołania. Przypomniał również swoje stanowisko: rząd Izraela powinien całkowicie wycofać się ze Strefy Gazy. Rząd premiera Sharona podjął pewne kroki w tym celu już w 2005 roku, kiedy to wycofano ze Strefy Gazy wojsko i przesiedlono żydowskich osadników. Izrael jednak zachował sporo kontroli nad tym terytorium, co dla Palestyńczyków jest sytuacją niemożliwą do zaakceptowania.

Rząd RPA nie jest jedynym rządem, który podjął tak stanowcze kroki w związku z ostatnią masakrą. Swojego ambasadora odwołali do kraju również Turcy. W tym wypadku został jednak wezwany tylko na konsultacje i w domyśle wróci po ich zakończeniu. Turcja odwołała również ambasadora w USA, potępiając równocześnie decyzję o przeniesieniu ambasady do Jerozolimy i nazywając ją nieważną z punktu widzenia prawa międzynarodowego.

Ceremonię otwarcia zorganizowaną przez MSZ Izraela zbojkotowało 54 z 86 ambasadorów przebywających w Izraelu. Z państw Unii Europejskiej wzięli w niej udział jedynie ambasadorzy Austrii, Węgier, Rumunii i Republiki Czeskiej.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 2. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 3. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 4. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 5. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 6. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 7. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 8. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook