Jedynie prawda jest ciekawa


Rosjanie wybrali Putina

04.03.2012

Wprawdzie dzięki internetowi padła bariera strachu, ale obserwatorzy zanotowali tysiące naruszeń prawa wyborczego. Nic więc dziwnego, że wybory prezydenckie w Rosji Władimir Putin wygrał już w I turze.

Władimir Putin w niedzielę już w pierwszej turze głosowania został wybrany na kolejnego prezydenta Rosji - wynika z sondaży powyborczych (exit-polls), opublikowanych w Moskwie po zamknięciu lokali wyborczych. Jego zwycięstwo potwierdzają pierwsze cząstkowe dane, ogłoszone przez Centralną Komisję Wyborczą (CKW).

Według pracowni badania opinii publicznej WCIOM, 59-letni Putin uzyskał 59,3 proc. głosów. Natomiast ośrodek FOM podał, że na obecnego premiera głosowało 58,3 proc. wyborców. Pozostali pretendenci nie liczyli się w walce o Kreml.

Z danych WCIOM wynika, że lider Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Giennadij Ziuganow zebrał 17,7 proc. głosów, miliarder Michaił Prochorow - 9,2 proc., przywódca nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski - 8,5 proc., a szef socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji Siergiej Mironow - 4,8 proc.

Z kolei FOM podał, że na Ziuganowa głosowało 18,2 proc. wyborców, na Prochorowa - 9,6 proc., Żyrinowskiego - 7,4 proc., a na Mironowa - 4,3 proc.

Natomiast CKW ogłosiła, że z podliczenia 14 proc. głosów wynika, że Putina poparło 61,76 proc. wyborców, Ziuganowa - 17,84 proc. głosów, Żyrinowskiego - 8,01 proc., Prochorowa - 7,57 proc., a Mironowa - 3,67 proc.

Ten cudowny internet

Krytyczne wobec władzy blogi, dyskusje, informacje o fałszerstwach i protestach ulicznych pojawiły się w sieci w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi w Rosji. Eksperci są zgodni: internet ośmielił Rosjan; padła bariera strachu.

"Rosja jest innym krajem niż kilka lat temu, również za sprawą internetu. Sieć daje anonimowość, ludzie są odważniejsi" - powiedział PAP redaktor naczelny dwumiesięcznika "Nowa Europa Wschodnia" Andrzej Brzeziecki. Jak zauważył, podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi na place i ulice dużych rosyjskich miast wyszło znacznie więcej protestujących niż jeszcze 5 czy 10 lat temu. (Anonimowość oczywiście nie dotyczy na przykład przestępstw, pytanie więc, czy teza o anonimowości w internecie jest nadal aktualna – przyp. red.)

Dr Dominik Batorski, socjolog z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, tłumaczy, że w internecie łatwiej jest o mobilizację. "Dzięki sieci zwiększa się udział społeczeństwa w życiu politycznym - internet daje możliwość zamanifestowania własnych poglądów, stwarza też okazje do poznania innych ludzi, którzy myślą podobnie" – zauważył. Brzeziecki zwraca uwagę, że w masowych protestach w Rosji biorą udział przede wszystkim dobrze zarabiający mieszkańcy wielkich miast. W jego ocenie, gdyby nie istniał internet, ta grupa prawdopodobnie również byłaby krytyczna wobec władzy, jednak "sieć pomaga im pokazać nastroje i poczuć się razem". Według dr. Batorskiego "sprzyja to budowaniu zbiorowej świadomości, która jest niezbędna do podejmowania działań zbiorowych".

Eksperci pytani o przyszłość ruchu internetowego protestu są ostrożni.

"To jest nowe zjawisko, jednak trudno powiedzieć, że rodzi się coś na kształt ruchu społecznego. Na razie to jest, powiedziałbym, 'obywatelskie niezadowolenie'. Ludzie wychodzą na ulice i internet im w tym pomaga, to wszystko. (...) Wiemy, że ci ludzie nie chcą Putina, ale nie wiemy, czego chcą w zamian" - uważa Brzeziecki.

Tysiące naruszeń prawa wyborczego

Niezależni obserwatorzy niedzielnych wyborów prezydenckich w Rosji, monitorujący głosowanie dla projektu RosWybory Aleksieja Nawalnego, odnotowali już ponad 2,7 tys. przypadków złamania prawa wyborczego.

O tysiącach naruszeń ordynacji informują też inne niezależne organizacje pozarządowe, zajmujące się monitorowaniem łamania prawa wyborczego w Federacji Rosyjskiej, w tym stowarzyszenia Gołos, Obywatel Obserwator i Liga Wyborców. Liczba skarg wpływających do centrum analityczno-informacyjnego RosWyborów w Moskwie rośnie z każdą godziną. Do godz. 15.30 czasu moskiewskiego (12.30 czasu polskiego) odebrano tam prawie 6 tys. telefonów z różnymi skargami. Sami obserwatorzy zanotowali 2712 naruszeń.

Wśród tych naruszeń są przypadki wrzucania do urn wyborczych dodatkowych kart do głosowania oraz tzw. karuzeli, tj. wielokrotnego głosowanie tych samych ludzi, wożonych autobusami od jednego lokalu wyborczego do drugiego.

Faktów łamania prawa wyborczego jest więcej niż podczas grudniowych wyborów parlamentarnych - ocenił Nawalny, znany adwokat, orędownik walki z korupcją i bloger. Najwięcej takich zdarzeń – jak przekazał - ma miejsce w Moskwie i Petersburgu.

"Już teraz jest jasne, że te naruszenia, które są ewidentne i niepodważalne, w istotny sposób wpłyną na wyniki głosowania. Potwierdzają one zarazem, że to nie są wybory" - oświadczył bloger na spotkaniu z dziennikarzami w Moskwie.

Głosowanie dla RosWyborów śledzi około 20 tys. obserwatorów. Portal Nawalnego współpracuje z innymi niezależnymi organizacjami pozarządowymi, monitorującymi przebieg wyborów, w tym Gołosem, Obywatelem Obserwatorem i Ligą Wyborców.

Gołos poinformował, że zebrał już ponad 3 tys. skarg. Dotyczą one "karuzeli", wypraszania obserwatorów z lokali wyborczych, wydawania kart do głosowania osobom nieuprawnionym oraz wywierania presji na wyborców i członków komisji wyborczych.

Centralna Komisja Wyborcza (CKW) ze swej strony podała, że wpłynęły do niej 64 skargi, obejmujące różne aspekty głosowania - od wydawania kart po pracę komisji wyborczych.

Według CKW jedna osoba została zatrzymana. Przedstawiła ona zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania wystawione na inne nazwisko.

35-letni Nawalny jest jednym z przywódców społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. Znany jest przede wszystkim jako bojownik o przejrzystość w biznesie. Od kilku lat nabywa mniejszościowe udziały w koncernach i bankach kontrolowanych przez państwo, a następnie - uzyskawszy jako akcjonariusz dostęp do dokumentów - na swoim blogu ujawnia wykryte w nich nieprawidłowości. Uruchomił też poświęcony korupcji portal RosPil.

O Nawalnym stało się głośno w 2010 roku, gdy określił rządzącą Jedną Rosję mianem "partii oszustów i złodziei", a także rozpisał konkurs na najlepszy plakat wyborczy wymierzony przeciwko tej kierowanej przez premiera Władimira Putina formacji. Wielu uważa Nawalnego za poważnego kandydata na przyszłego prezydenta Rosji. 

PAP

Fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 2. 1270aaaborcja 25.09.2018

  Lewica chce zabijać zdrowe nienarodzone dzieci?

  Niedawna decyzja Irlandczyków o liberalizacji prawa aborcyjnego spotkała się z zachwytem ze strony środowisk lewicowych

 3. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 4. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 5. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 6. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 7. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 8. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook