Jedynie prawda jest ciekawa


Rosjanie kłamią jak z nut? To może zakończyć się tragicznie

11.08.2018
1270sencow
Rosjanie kłamią jak z nut? To może zakończyć się tragicznie

Rosyjska Federalna Służba Więzienna (FSIN) oświadczyła w sobotę, że u skazanego ukraińskiego reżysera filmowego Ołeha Sencowa, który w kolonii karnej prowadzi głodówkę, nie stwierdzono "deficytu masy ciała" i że nie wymaga on natychmiastowej hospitalizacji.

Sencow został zatrzymany niedługo po aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję w roku 2014. Na podstawie zarzutów o planowanie działalności terrorystycznej został skazany w Rosji na 20 lat kolonii karnej. 14 maja ukraiński reżyser rozpoczął protest głodowy, domagając się uwolnienia kilkudziesięciu rodaków przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach.

W różnych mediach pojawiły się doniesienia, że Sencow od rozpoczęcia głodówki stracił na wadze 30 kilogramów.

W sobotnim oświadczeniu FSIN twierdzi, że ma pisemną zgodę od osadzonego na przyjmowanie przez niego "leczniczego preparatu odżywczego, na codzienne przyjmowanie preparatów poprawiających stan układu sercowo-naczyniowego i nerwowego, które do teraz bierze regularnie".

"Tak więc na dziś deficytu masy ciała i pogorszenia stanu zdrowia nie stwierdzono" - głosi oświadczenie, które jednocześnie przypomina, że Sencow zrezygnował w formie pisemnej z proponowanej mu hospitalizacji.

Według konsylium rosyjskich lekarzy z dnia 10 sierpnia, nie ma zagrożeń dla życia pacjenta, a stan Sencowa jest zadowalający.

Od wielu dni sprawą zdrowia Sencowa zajmują się organizacje międzynarodowe i politycy. Bliscy reżysera alarmują, że stan jego zdrowia jest bardzo zły, a matka filmowca zwróciła się do prezydenta Rosji Władimira Putina o jego ułaskawienie. Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa wystąpiła do swojej rosyjskiej odpowiedniczki Tatiany Moskalkowej o wymianę Sencowa na jednego z Rosjan, którzy więzieni są na Ukrainie, ale odpowiedź była odmowna.

W piątek specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy Kurt Volker napisał na Twitterze, że Rosja powinna uwolnić Sencowa, "nim stanie się odpowiedzialna za kolejną śmierć".

O natychmiastowe uwolnienie Sencowa zaapelowała też ambasada USA na Ukrainie. UE zwróciła się w piątek do Moskwy, by ta zapewniła odpowiednie leczenie Sencowowi. Obawy w związku ze stanem zdrowia Sencowa wyraził też w piątkowej rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem francuski przywódca Emmanuel Macron.(PAP)


Warto poczytać

 1. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 2. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 3. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 4. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 5. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 6. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 7. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook