Jedynie prawda jest ciekawa


Rosjanie grożą Ukrainie katastrofą

13.11.2014

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej ostrzegło, że wznowienie działań wojennych na Ukrainie miałoby katastrofalne skutki dla tego kraju. Zaprzeczyło też, jakoby na wschodzie Ukrainy przebywali wojskowi z Rosji.

"Porozumienia z Mińska pozostają podstawą uregulowania konfliktu na Ukrainie. Wznowienie działań wojennych byłoby katastrofalne z punktu widzenia sytuacji na Ukrainie" - oświadczył rzecznik MSZ Aleksandr Łukaszewicz na briefingu w Moskwie.

Łukaszewicz zarzucił władzom w Kijowie, że nie wywiązują się z zobowiązań wynikających z porozumień z Mińska i że dążą do wznowienia działań wojennych w Donbasie. "Kategorycznie nie można dopuścić do tego scenariusza. Strona rosyjska stara się do tego nie dopuścić. Do tego samego wzywa wszystkich uczestników procesu" - oznajmił przedstawiciel MSZ Rosji.

Łukaszewicz zdementował informacje o rosyjskiej obecności wojskowej na wschodzie Ukrainy i przekraczaniu przez wojskowych z Rosji granicy rosyjsko-ukraińskiej. "Mówię oficjalnie, że żadnych ruchów wojsk przez granicę, a tym bardziej obecności naszych wojskowych na terytorium Ukrainy nie było i nie ma" - oświadczył.

Zdaniem rzecznika rosyjskiego MSZ, oskarżając Rosję o wysyłanie wojsk na Ukrainę, Zachód próbuje usprawiedliwić swoje postępowanie. W ocenie Łukaszewicza, zarzuty te są gołosłowne. "Jeśli macie fakty, to je przedstawcie, a nie ograniczajcie się do bezpodstawnych oskarżeń" - powiedział.

Łukaszewicz przekazał, że sytuacja na Ukrainie będzie jednym z tematów rozmów rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa z szefem dyplomacji Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, który 18 listopada złoży wizytę w Moskwie.

Przedstawiciel MSZ Rosji oznajmił, że strona rosyjska liczy na poparcie ze strony Kijowa w sprawie kolejnego transportu z pomocą humanitarną Rosji dla wschodniej Ukrainy. Łukaszewicz podał, że zorganizowany przez rosyjskie Ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych konwój liczy 82 pojazdy ciężarowe; granicę chce przekroczyć w piątek.

Rzecznik MSZ po raz kolejny skrytykował sankcje nałożone na Moskwę przez kraje zachodnie z powodu agresywnej polityki Rosji wobec Ukrainy. "Jednostronne sankcje wprowadzane przez naszych partnerów są absolutnie nielegalne i zapędzają sytuację w ślepy zaułek" – powiedział.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 4. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 5. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 6. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 7. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 8. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook