Jedynie prawda jest ciekawa


Rosjanie chcą wyrzucić Amerykanów z kosmosu

10.08.2018
1270rosujaniekosmos
Rosjanie chcą wyrzucić Amerykanów z kosmosu

Po tym, gdy USA nałożyły na Rosję kolejne sankcje za zamach na Skripala, Rosja zdaje się być gotowa do kontrataku. Poseł Sergiej Rjabuchin zapowiedział, że w ramach kontrsankcji Rosja przestanie eksportować kluczowy dla amerykańskiego programu kosmicznego produkt – silniki rakietowe RD-180.

Na początku lat dziewięćdziesiątych amerykański program kosmiczny zmagał się z serią awarii rakiet nośnych Titan. Postanowiono więc zrezygnować z ich dalszej produkcji i zastąpić je rakietą Atlas V. Pojawił się jednak problem z odpowiednim silnikiem. Na szczęście taki produkowała firma RPO Energomasz z podmoskiewskich Chimek. Podjęto więc decyzję o zakupie silnika RD-180 – zmniejszonej wersji słynnego RD-170, najmocniejszego silnika swoich czasów.

Pomoc dla rosyjskiej gospodarki.

RD-180 miał świetny stosunek masy do mocy, a zakup w Rosji wspomagał gospodarkę nowego państwa, które – jak wtedy wierzono – zerwało z tradycją Związku Radzieckiego. Jednak szybko pojawiły się zawirowania polityczne, które sprawiły, że planowana przed 2000 rokiem produkcja licencyjna RD-180 w USA nie doszła ostatecznie do skutku. Pomimo tego trwał jednak import silników, a United Launch Alliance – spółka założona przez Lockheed Martina i Boeninga zajmująca się wysyłaniem satelitów itp. w kosmos – nie widziała w tym problemu.

Problem jednak się pojawił, a spowodowała go agresywna polityka zagraniczna Rosji. Nagle fakt, że kluczowy element amerykańskiego programu kosmicznego, jakim jest wynoszenie na orbitę satelitów, jest zależny od silników produkowanych przez rosyjską państwową firmę, stał się istotną politycznie kwestią. Wszystkie dotychczasowe sankcje na Rosję omijały starannie kwestię tych silników, a wprowadzony przez kongres dwa lata temu zakaz importu po 2019 został szybciutko anulowany, ale wszyscy zdawali sobie sprawę, że na dłuższą metę trzeba będzie coś z tym zrobić.

Teraz jednak to Rosja grozi, że przestanie je sprzedawać. I może to okazać się dla USA bardzo problematyczne. Rakiety serii Atlas zbliżają się powoli do końca życia a ich następca, rakieta Vulcan, ma wykorzystywać w pierwszym stopniu amerykańskie silniki. Najprawdopodobniej będą to dwa silniki BE-4 opracowywane przez należącą do Jeffa Bezsosa, założyciela Amazon, firmę Blue Origin. Jednak silniki te nadal są w trakcie opracowywania i w najbardziej optymistycznych przewidywaniach nie będą dostępne do 2019 roku – a ich faktyczne wprowadzenie może opóźnić się jeszcze bardziej. Oznacza to, że embargo na eksport RD-180 może znacznie ograniczyć amerykańską zdolność do wynoszenia na orbitę satelitów.

Sektor prywatny na ratunek

Najbardziej na tym skorzysta jednak inna prywatna firma, słynna SpaceX należąca do Elona Muska. Ich końmi roboczymi są bowiem rakiety serii Falcon – podobne parametrami do Atlasów, ale wykorzystujące amerykańskie silniki Merlin. SpaceX już teraz jest liderem jeśli chodzi o liczbę startów, w zeszłym roku ich rakiety poleciały w kosmos 18 razy, a rakiety ULA tylko 8. Embargo na RD-180 będzie więc oznaczało, że firma Muska – która obecnie wprowadza nową ciężką rakietę, Falcon Heavy i eksperymentuje z lekkimi rakietami wielokrotnego użytku – przejmie na siebie ciężar wynoszenia na orbitę amerykańskich satelitów. Tym bardziej, że firma Muska ma już podpisane kontrakty nie tylko z NASA – głównie na zaopatrywanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – ale również z Pentagonem. Jeżeli więc faktycznie pojawi się problem z rosyjskimi silnikami, to po prostu do obecnie zaplanowanych trzech startów z satelitami GPS doda się kolejne.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. 20.08.2018

  Kolejny fake news? Rabiej zarzeka się, że nie było rozmowy prezydenta Dudy

 2. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 3. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 4. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 5. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 6. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 7. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 8. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook