Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja zbroi się na potęgę

20.11.2011

Rosyjska armia prowadzi największe od upadku ZSRS zakupy sprzętu wojskowego dla swojej armii. W ciągu najbliższych 10 lat Kreml kupi broń za 650 mld dolarów.

Obecnie w armii rosyjskiej dominuje kierunek stawiający na technologię, a nie na człowieka. Stąd prace nad rozbudową m.in. kosmicznej technologii – wskazuje w rozmowie ze Stefczyk.info Andrzej Maciejewski, ekspert Instytutu Sobieskiego w obszarze polityki i kontaktów z Rosją.

Rosyjscy wojskowi myślą przede wszystkim o kontraktach na nowoczesną broń z Zachodu. Własnych produktów, m.in. legendarnych AK-47, już nie potrzebują, ponieważ mają ich pod dostatkiem. Armia dysponuje aż 17 milionami kałasznikowów.

Rosyjscy eksperci wskazują, że zakup najnowocześniejszej technologicznie broni będzie trudny, ponieważ żadne państwo nie jest zbyt chętne do sprzedawania tego typu uzbrojenia. Jednak wiadomo, że niedawno Rosjanie zakupili dwa wielkie francuskie okręty desantowe Mistral.

Pamiętajmy, że od upadku Związku Sowieckiego minęło już 20 lat, a Rosja przeżyła w tym czasie duży kryzys. Dlatego w większości rosyjska broń, pamiętająca jeszcze czasy sowieckie, to, szczególnie w porównaniu z Zachodem, rupiecie. Z tego powodu przezbrojenie armii rosyjskiej nie może dziwić – wskazuje Andrzej Maciejewski.

Rozmówca Stefczyk.info podkreśla, że w sferze militarnej ciągle toczy się walka w grupie trzech mocarstw: Stanów Zjednoczonych, Chin oraz Rosji. – Dlatego Rosjanie, aby nie wypaść z tej rywalizacji, muszą unowocześniać swą broń i inwestować w wojsko – argumentuje.

RoJ

Fot. wikimedia.org

Warto poczytać

 1. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 2. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 3. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 4. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 5. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 6. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 7. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 8. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook