Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja zamknie się przed zachodnimi mediami

06.12.2016

W mediach zagranicznych rośnie liczba materiałów tendencyjnie oceniających politykę Rosji, a na Rosjan wywierane jest "oddziaływanie informacyjne".

Prezydent Władimir Putin zatwierdził nową doktrynę bezpieczeństwa informacyjnego Rosji; głosi ona m.in., że w mediach zagranicznych rośnie liczba materiałów tendencyjnie oceniających politykę Rosji, a na Rosjan wywierane jest "oddziaływanie informacyjne".

Podpisany przez Putina dekret zatwierdzający nową doktrynę został we wtorek opublikowany na oficjalnym portalu prawnym Rosji. Tym samym utraciła moc prawną poprzednia doktryna zatwierdzona jesienią 2000 roku.

Jak głosi nowa doktryna, w mediach zagranicznych widoczna jest tendencja do zwiększania "liczby materiałów zawierających tendencyjną ocenę polityki państwowej Federacji Rosyjskiej". Rośnie też oddziaływanie informacyjne na mieszkańców Rosji, przede wszystkim na młodzież, "w celu rozmywania tradycyjnych rosyjskich wartości duchowych i moralnych" - głosi dokument, cytowany przez portal RBK. W doktrynie mowa jest również o tym, że media rosyjskie za granicą są dyskryminowane, a dziennikarze rosyjscy napotykają przeszkody w prowadzeniu swojej działalności.

Dokument zawiera ocenę, że możliwości transgranicznego przepływu informacji "coraz częściej są wykorzystywane w celu osiągnięcia celów geopolitycznych, celów wojskowych i politycznych sprzecznych z prawem międzynarodowym, a także celów terrorystycznych i przestępczych". Wśród czynników negatywnych, jakie wpływają na stan bezpieczeństwa informacyjnego wymienione jest "wzmacnianie przez niektóre obce państwa możliwości wpływu informacyjnego i technicznego na infrastrukturę informacyjną w celach wojskowych". Dokument odnotowuje też, że intensywniejsze stały się działania organizacji prowadzących wywiadowcze działania techniczne wobec organów władzy państwowej w Rosji, organizacji naukowych i przedsiębiorstw przemysłu obronnego.

Wśród kierunków działań zapewniających bezpieczeństwo informacyjne Rosji wymieniane jest "strategiczne powstrzymywanie i zapobieganie konfliktom wojennym, jakie mogą wyniknąć w rezultacie zastosowania technologii informacyjnych", a także "doskonalenie systemu zapewnienia bezpieczeństwa" sił zbrojnych Rosji w tej sferze.

"Nowaja Gazieta" zwraca uwagę, że zgodnie z nową doktryną Rosja zamierza uniezależniać się od zagranicznych technologii internetowych i tworzyć ich krajowe odpowiedniki. Dokument zawiera ocenę, że ze względu na zależność przemysłu rosyjskiego od zagranicznych technologii informatycznych rozwój kraju, społeczny i polityczny, zależny jest w rezultacie od interesów geopolitycznych obcych państw. Autorzy dokumentu przyznają, że skuteczność badań w sferze IT jest niedostateczna i zwracają uwagę na niski stopień wdrażania krajowych rozwiązań.

[fot. kremlin.ru]

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 2. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 3. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 4. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 5. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 6. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 7. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 8. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook