Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja pracuje nad bronią naddźwiękową? Wyciek danych z placówek Roskosmos

23.07.2018
roskosmos23072018
Rosja pracuje nad bronią naddźwiękową? Wyciek danych z placówek Roskosmos

W śledztwie dotyczącym przekazania tajnych informacji krajom NATO przedstawiono zarzuty pracownikowi instytutu badawczego koncernu Roskosmos - podał w poniedziałek dziennik "Kommiersant". Pracownik ten, 74-letni Wiktor Kudriawcew, nie przyznał się do winy.

Kudriawcew, który pracował dla Centralnego Instytutu Naukowo-Badawczego Budowy Maszyn (CNIIMasz), znajduje się w areszcie. CNIIMasz podlega koncernowi Roskosmos i jest jego główną placówką naukową, instytut działa w Korolowie pod Moskwą.

Zarzuty postawione Kudriawcewowi dotyczą "przekazania jednemu z krajów NATO tajnych informacji o technologiach stosowanych w pracach nad naddźwiękowymi aparatami latającymi" - podał "Kommiersant". Gazeta powołuje się na źródło w rosyjskich organach ochrony prawa, według którego informacje te zostały dostarczone służbom specjalnym krajów NATO.

Według źródeł "Kommiersanta" praca Kudriawcewa w instytucie CIIMAsz była związana z rozwiązaniami wykorzystywanymi w projektach koncernu Ałmaz-Antej i korporacji Takticzeskoje Rakietnoje Woorużenije (Taktyczna Broń Rakietowa), specjalizującej się w projektach obronnych typu naddźwiękowego. Kudriawcew jest specjalistą z zakresu mechaniki cieczy i gazów.

O rewizjach w firmach należących do Roskosmosu w związku ze sprawą karną dotyczącą zdrady stanu poinformowano w piątek. Śledczy uważają, że zachodnie służby specjalne otrzymały tajne dane o rosyjskich projektach naddźwiękowych. Obecnie - jak podał "Kommiersant" - śledztwem objętych jest 12 osób.

PAP

Fot: youtube

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 3. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 4. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 5. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 6. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 7. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook