Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja odrzuca sankcje przeciw Iranowi

10.11.2011

Postawa Rosji zwiastuje rezygnację tego państwa ze współpracy z USA w kwestii irańskiej, a więc z tego, co stanowiło widoczny znak „resetu” we wzajemnych stosunkach.

W środę Moskwa gwałtownie odrzuciła propozycję nowych sankcji przeciw Teheranowi. Stało się to po tym, jak ONZ ogłosiło nowy raport zawierający przypuszczenia, że Iran konstruuje broń jądrową. - Społeczność międzynarodowa będzie rozpatrywać wariant dodatkowych sankcji przeciw Iranowi jako narzędzie zmiany reżimu w Teheranie – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Rosji Giennadij Gatiłow agencji „Interfax”. - Takie podejście jest dla nas nie do przyjęcia – dodał.

Rosja zajęła bardziej nieprzejednane stanowisko niż Chiny, które również są ważnym partnerem handlowym Iranu i mają prawo weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Tymczasem Pekin ogłosił w środę, że kontynuuje studiowanie raportu i ograniczył się w swoim komentarzu do apelu o „dialog i współpracę”.

Andrew Kuchins z Waszyngtońskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych uważa, że sytuacja ta zapowiada powrót starego, czyli twardy kurs w polityce rosyjskiej wobec Waszyngtonu.

The New York Times/FM

[Fot. Kremlin.ru]

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook