Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja o krok od umieszczenia broni jądrowej w kosmosie

20.05.2014

"Już za kilka miesięcy Rosja będzie gotowa do rozmieszczenia broni jądrowej w kosmosie" - alarmuje "Gazeta Polska Codziennie". To efekt stworzenia przez rosyjski resort obrony nowego rodzaju sił zbrojnych - wojsk powietrznokosmicznych, które zgodnie z informacją agencji ITAR-TASS rozpoczną 1 grudnia oficjalnie służbę.

Nowy rodzaj sił zbrojnych powstał z połączenia wojsk lotniczych oraz wojsk obrony powietrznokosmicznej. Nowa formacja oprócz celów obronnych ma również zadania ofensywne. Ma on zostać uzbrojony w systemy przeciwrakietowe i przeciwlotnicze. W ich skład wejdą pułki rakietowe i jednostki radiotechniczne, jak również strategiczne wojska rakietowe oraz jednostki rakietowe wojsk lądowych, wyposażone w rosyjskie rakiety Iskander, posiadające możliwość przenoszenia głowic jądrowych.

Wojska obrony powietrznokosmicznej powstały na papierze 1 grudnia 2011 r., decyzją ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Miały zostać dyslokowane nie tylko  w Rosji, ale też w zaprzyjaźnionych krajach - Białorusi, w Kazachstanie i Tadżykistanie. Obecnie, formacja ta liczy już ok. 150 tys. żołnierzy.

Nowy system o powietrzno-kosmicznej obrony ma priorytetowe znaczenie m.in. dla wicepremiera Rosji Dmitrija Rogozina, znanego z antyzachodnich wypowiedzi. To z jego wypowiedzi wiadomo, że ma on zarówno wykrywać ataki przeciwnika, jak i neutralizować potencjalne zagrożenie

A to oznacza, że Rosja nie chwaląc się tym zbytnio, doprowadziła to, co nie udało się Ronaldowi Reaganowi czy George'owi Bushowi - zbudowała własny system "Gwiezdnych wojen".

To w tym celu Rosja buduje na Dalekim Wschodzie za 14 mld dolarów kosmodrom "Wostocznyj", z którego już w przyszłym roku będzie można wysyłać na orbitę bezzałogowe statki, a od 2018 r. mają się rozpocząć loty załogowe.

Jedyną nadzieją Zachodu jest jednak stan podstawowego sprzętu rosyjskiej kosmonautyki - mocno już wysłużonych pojazdów Sojuz oraz rakiet nośnych Proton. Ale i te rakiety są w stanie wynieść w kosmos broń jądrową.

Greg/GPC
[fot. Wikipedia/domena publiczna]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Facebooku!

Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 4. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 5. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 6. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 7. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook