Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja nie będzie stroną Międzynarodowego Trybunału Karnego

16.11.2016

Putin wydał w środę rozporządzenie, zgodnie z którym Rosja poinformuje ONZ, że nie zamierza stać się stroną Statutu Rzymskiego, czyli traktatu założycielskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK).

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał w środę rozporządzenie, zgodnie z którym Rosja poinformuje ONZ, że nie zamierza stać się stroną Statutu Rzymskiego, czyli traktatu założycielskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK).

Jak głosi rozporządzenie, opublikowane na portalu prawnym Federacji Rosyjskiej, szef państwa polecił, by przyjąć propozycję Ministerstwa Sprawiedliwości "o skierowaniu do sekretarza generalnego ONZ powiadomienia, że FR nie zamierza stać się uczestniczką Statutu Rzymskiego MTK, przyjętego (...) w Rzymie 17 lipca 1998 roku i podpisanego w imieniu FR 13 września 2000 roku".

Powiadomienie skierować ma do sekretarza generalnego ONZ rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Propozycja resortu sprawiedliwości została uzgodniona z MSZ, Sądem Najwyższym, Prokuraturą Generalną i Komitetem Śledczym FR - głosi dokument.

Rosja podpisała Statut Rzymski, lecz dotąd go nie ratyfikowała. Oznacza to, że podobnie jak wiele innych państw nie jest ona pełnoprawnym członkiem MTK; stronami trybunału nie są także np. Chiny i USA.

MSZ Rosji oświadczyło w środę, że MTK "nie spełnił pokładanych w nim nadziei i nie stał się prawdziwie niezależnym i cieszącym się autorytetem organem międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości". MSZ zarzuciło trybunałowi, że jego praca jest "nieefektywna i jednostronna". Wskazało, że ze Statutu Rzymskiego wycofują się państwa Afryki. Zaznaczyło też, że "Rosję musi niepokoić podejście MTK do wydarzeń z sierpnia 2008 roku (wówczas wybuchła kilkudniowa wojna rosyjsko-gruzińska o Osetię Południową - PAP)".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił rozporządzenie prezydenta jako "stanowisko, które zajął kraj kierując się interesami narodowymi" i jako "sformalizowanie" tego stanowiska. Przypomniał, że Rosja nie ratyfikowała Statutu Rzymskiego.

Jak przypomina niezależna "Nowaja Gazieta", MTK niedawno opublikował raport w sprawie wydarzeń na Ukrainie w okresie od 21 listopada 2013 roku do 22 lutego 2014 roku. Prokurator Fatou Bensouda doszła do wniosku, że "zgodnie z otrzymanymi informacjami sytuacja na terytorium Krymu i Sewastopola jest równoznaczna z międzynarodowym konfliktem zbrojnym między Ukrainą a Federacją Rosyjską". Ten materiał MTK nie jest, jak zwraca uwagę "Nowaja Gazieta", dokumentem sądowym ani też decyzją wydaną przez prokuratora. Jest to pierwszy krok, po którym prokurator może zwrócić się o zezwolenie na wszczęcie oficjalnego śledztwa.

W styczniu br. sędziowie MTK upoważnili prokurator Bensoudę do wszczęcia śledztwa w celu zbadania domniemanych zbrodni popełnionych w trakcie wojny rosyjsko-gruzińskiej. Sędziowie poinformowali, że "jest uzasadniona podstawa", aby sądzić, iż podczas konfliktu doszło zarówno do zbrodni przeciwko ludzkości, w tym morderstw i prześladowań, przymusowych przesiedleń ludności i grabieży, jak i zbrodni wojennych, w tym ataków na żołnierzy sił pokojowych ze strony wspieranych przez Rosję sił Osetii Płd. oraz sił gruzińskich. Dochodzenie ma obejmować okres od 1 lipca do 10 października 2008 roku.

MTK rozpoczął działalność w 2002 roku. Jest pierwszym organem prawnym ze stałą międzynarodową jurysdykcją do ścigania ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych. Trybunał powstał, by ścigać najpoważniejsze przestępstwa popełniane w krajach niezdolnych do wymierzania sprawiedliwości. W przeciwieństwie do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, który jest organem rozsądzającym spory między członkami ONZ, sąd ten nie zajmuje się orzekaniem o winie państw, lecz wyłącznie osób i organizacji prywatnych.

Eksperci podkreślają, że Międzynarodowy Trybunał Karny - zajmujący się początkowo głównie zbrodniami popełnionymi w Afryce - ostatnio w coraz większym stopniu angażuje się w sprawy "drażliwe politycznie", które dotyczą wielkich państw. Na początku 2015 roku Prezydium MTK zapowiedziało przystąpienie do analizy konfliktu izraelsko-palestyńskiego pod kątem popełnionych przestępstw.

Prokurator Bensouda w swym niedawnym raporcie napisała również, że amerykańscy wojskowi i agenci CIA mogli popełnić zbrodnie wojenne w Afganistanie wobec więźniów i osób przetrzymywanych, w okresie od 1 maja 2003 r. do 31 grudnia 2014 roku.

[fot. PAP/EPA]

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 2. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 3. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 4. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 5. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 6. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 7. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook