Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja na razie nie dostarczy rakiet do Syrii

03.06.2013

Izraelski minister obrony Mosze Jaalon powiedział w poniedziałek, że dostawy rosyjskich rakietowych systemów obrony powietrznej S-300 do Syrii nie nastąpią przed rokiem 2014. Wypowiedź ministra cytuje izraelskie radio wojskowe.

Pod koniec maja Jaalon poinformował, że przeznaczony dla Syrii system rakietowy S-300 jeszcze nie opuścił Rosji, a jeśli tak się stanie, to "Izrael będzie wiedział, co robić".

W piątek wiele rosyjskich mediów informowało, że Moskwa nie dostarczyła jeszcze reżimowi w Damaszku kierowanych pocisków S-300 i że nie zrobi tego w tym roku. Wcześniej prezydent Syrii Baszar el-Asad pytany o te rakiety w wywiadzie dla telewizji Al-Manar odpowiedział w sposób, który część mediów zinterpretowała jako potwierdzenie dokonania przez Rosję dostawy do Syrii części systemu S-300.

Rosja deklaruje chęć dotrzymania zawartej z Syrią umowy o dostarczeniu rakiet S-300. Twierdzi, iż byłyby one czynnikiem odstraszania ewentualnej zagranicznej interwencji zbrojnej w tym kraju. Dysponujące znacznym zasięgiem rakiety S-300 są przeznaczone do zwalczania zarówno samolotów, jak i pocisków kierowanych. Według zachodnich ekspertów ich dostawa mogłaby wzmocnić walczący od ponad dwóch lat ze zbrojną rebelią reżim prezydenta Asada. Dostawy S-300 do Syrii skomplikowałyby także naloty izraelskie na ten kraj - pisze AFP. Na początku maja lotnictwo izraelskie dokonało ataków w Syrii, które - według strony izraelskiej – miały uniemożliwić transfer broni dla radykalnego ugrupowania libańskiego Hezbollah. Powiązane z Iranem ugrupowanie wspiera w walce z rebelią siły Asada i jest wrogiem Izraela.

Minister Jaalon powiedział, że reżim syryjski kontroluje nie więcej niż 40 proc. kraju i że rebelianci zajęli co najmniej cztery dzielnice Damaszku. Oświadczył, że armia izraelska otwarła szpital polowy na Wzgórzach Golan dla rannych z Syrii. Otwarcie szpitala minister nazwał humanitarnym gestem. Wykluczył jednak otwarcie obozu dla syryjskich uchodźców.

PAP

[FOTO: 

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 3. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 4. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 5. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 6. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook