Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja łamie porozumienia z Mińska

27.04.2015

W ciągu minionego weekendu siły rosyjskie w Donbasie prowadziły nieprzerwany ostrzał pozycji ukraińskich i obiektów cywilnych praktycznie na całej długości frontu. Używano m.in. ciężkiej artylerii, która powinna być wycofana z rejonu walk zgodnie z porozumieniami z Mińska – informuje niemiecki dziennik „Die Welt”, powołując się na doniesienia obserwatorów misji OBWE.

Według gazety najpoważniejsze starcia miały miejsce w nocy z wczoraj na dziś w Szyrokino, miejscowości położonej 20 km od Mariupola, miasta portowego kontrolowanego przez Ukraińców.

Terroryści wsparci przez rosyjskich żołnierzy ostrzeliwali punkt oporu sił ATO (ukraińskiej operacji antyterrorystycznej na zbuntowanych terenach). Pod osłoną ognia moździerzowego używali czołgu, ostrzał prowadzono też z granatników i dużokalibrowych karabinów maszynowych.

Terroryści ostrzeliwali też z ciężkiej broni maszynowej pozycje wojsk ukraińskich w rejonie miejscowości Opytne, Awdiejewka, Kirowskoje, Sczastje, Krymskoje, Sokolniki, Mironowskoje i Majorskoje.

Alarmującym sygnałem, jak pisze na Facebooku ukraiński analityk i deputowany Dmytro Tymczuk, jest pojawienie się w Donbasie zwiadu artyleryjskiego regularnej armii rosyjskiej.

„Odnotowuje się wzrost liczby punktów obserwacyjnych rebeliantów na linii frontu, zarejestrowano znaczną liczbę grup naprowadzania ognia artyleryjskiego. Według danych naszego wywiadu i wywiadów naszych zachodnich sojuszników wojska terrorystów zostały postawione w stan najwyższej gotowości do ataku” - stwierdził w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji lider parlamentarnej frakcji Blok Petra Poroszenki Jurij Łucenko.

Według niego prawdopodobieństwo wybuchu nowej fazy wojny wynosi ponad 80 proc. Oznacza to także, że strona rosyjska nie dotrzymuje porozumień z Mińska.

Jak twierdzą obserwatorzy OBWE zaledwie 300 metrów od ich pozycji doszło minionej nocy do dwóch eksplozji. Słychać było także ostrzał z moździerzy. W konsekwencji musieli przenieść punkt obserwacyjny nieco dalej, na bardziej bezpieczne tereny.

Ryb, Welt.de, tvn24.pl

Fot. [PAP/epa]

 

Warto poczytać

 1. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 2. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

 4. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 5. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook