Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja chciała nadużyć Interpolu i uwięzić wroga Putina. Nie udało się

30.05.2018
kreml30052018
Rosja chciała nadużyć Interpolu i uwięzić wroga Putina. Nie udało się

Finansista i krytyk władz Rosji William Browder został w środę na krótko zatrzymany w Madrycie, ale do aresztowania nie doszło, gdyż nakaz wydany w jego sprawie przez Rosję wygasł - poinformowała hiszpańska policja.

Policyjna rzeczniczka przekazała, że Browder został zatrzymany rano przez policję i przewieziony na komisariat, gdzie sprawdzono nakaz jego aresztowania i ustalono, że dokument stracił ważność. Browder zostanie zwolniony jak tylko uporządkowana zostanie dokumentacja w jego sprawie – dodała.

Informacja o aresztowaniu pojawiła się najpierw na koncie Browdera na Twitterze. "Pilne: przed chwilą zostałem aresztowany przez hiszpańską policję w związku z wydanym przez Rosję nakazem aresztowania, złożonym za pośrednictwem Interpolu. Jedziemy na komisariat" - głosił zamieszczony tam wpis, z adnotacją, że funkcjonariusze "nie chcą powiedzieć, na który komisariat (jedziemy)".

Na koncie pojawiło się też zdjęcie zrobione z tylnego siedzenia radiowozu, przedstawiające siedzących z przodu dwóch umundurowanych funkcjonariuszy, oraz zdjęcie nakazu aresztowania, opatrzonego emblematami hiszpańskiego MSW i policji, z którego wynikało, że Browderowi zarzuca się domniemany współudział w oszustwie.

Krótko po oświadczeniu rzeczniczki policji Browder zamieścił na Twitterze swoje zdjęcie zrobione na ulicy, z komentarzem: "Dobre wieści. Hiszpańska policja właśnie mnie zwolniła, po tym jak sekretarz generalny Interpolu w Lyonie zalecił jej, by nie honorowała nowego międzynarodowego listu gończego (red notice - PAP) wydanego przez Rosję. Rosja już po raz szósty nadużyła Interpolu w mojej sprawie".



W grudniu 2017 roku rosyjski sąd skazał Browdera zaocznie na dziewięć lat więzienia za unikanie płacenia podatków i wyprowadzenie pieniędzy z Rosji za granicę. Browder, urodzony w USA obywatel brytyjski obecnie mieszkający w Londynie, odrzucił oskarżenia i uznał je za fikcyjne.

W 2013 roku moskiewski sąd w innym procesie skazał go na dziewięć lat więzienia za unikanie podatków na sumę ponad 0,5 mld rubli. Browder został w 2006 wydalony z Rosji z zakazem powrotu, gdyż rosyjskie władze uznały, że stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Browder stworzył fundusz Hermitage Capital Management (HCM), dla którego pracował Siergiej Magnitski. Jako audytor w HCM Magnitski tropił korupcję stojącą za wrogim przejęciem interesów Browdera w Rosji. Prawnik został aresztowany, gdy podczas przesłuchania w sprawie domniemanych oszustw podatkowych wymienił funkcjonariuszy MSW Rosji zamieszanych w przejęcia różnych spółek.

W 2009 roku Magnitski zmarł w wieku 37 lat w więzieniu w Moskwie. Jego pracodawcy i obrońcy praw człowieka twierdzą, że w dniu śmierci został ciężko pobity przez strażników więziennych. Po śmierci Magnitski stał się symbolem walki z korupcją w Rosji, a Browder prowadził kampanię na rzecz demaskowania korupcji we władzach Rosji i ukarania urzędników odpowiedzialnych za jego zgon.

W 2012 roku Kongres USA przyjął tzw. ustawę Magnitskiego, na której mocy USA nałożyły sankcje na przedstawicieli Rosji uznanych za winnych korupcji i łamania praw człowieka. Podobne ustawy przyjęła też Kanada i kraje bałtyckie, a w Wielkiej Brytanii parlament poparł podobne rozwiązanie, pozwalające rządowi zamrażać aktywa osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka.

Rosja zabiega o aresztowanie Browdera i jego współpracownika Iwana Czerkasowa, również skazanego zaocznie w Moskwie na karę więzienia, jednak rosyjskie wnioski w tej sprawie są odrzucane przez Interpol, który uważa, że rosyjski proces przeciwko nim miał charakter polityczny. 

(PAP)

Fot: Wiki

Warto poczytać

 1. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 2. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 3. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 4. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 5. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 6. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 7. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 8. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook