Jedynie prawda jest ciekawa


„Rosja chce, by się jej bano”

19.03.2014

Władimir Putin przedmiotem ostrej krytyki w niemieckich mediach. Gazety domagają się sankcji wobec Rosji i zwracają uwagę na konfrontacyjny ton przemówienia władcy Kremla.

Rosja Putina nie chce być przyjaznym partnerem Zachodu, lecz chce, by traktowano ją z respektem, jako mocarstwo, a w razie konieczności, by się jej bano" - powiedział komentator pierwszego programu telewizji publicznej ARD.

Putin nie podał innym krajom ręki, lecz "pokazał zaciśniętą pięść, w której miał Krym jako pierwszy łup". Zdaniem ARD Zachód pogodzi się z anszlusem półwyspu - "nie oficjalnie, lecz po cichu". Wojny o Krym nie wyobraża sobie nikt w UE i USA - zaznaczył korespondent ARD.

Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" przypomina, że Putin nazywa rozpad Związku Radzieckiego "największym koszmarem", a jego działania od ponad 20 lat koncentrują się na walce ze skutkami tego koszmaru. Nielegalna aneksja Krymu ma pokazać, że Rosja "przestała się kruszyć", że "rozszerza się" oraz że świat musi znów traktować ją z szacunkiem. 

Zdaniem komentatora "SZ" od tego wtorku narody zamieszkujące obszar pomiędzy Tallinem a Berlinem żyją w odmienionej Europie. "Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej na kontynencie europejskim jakieś państwo siłą przyłączyło część innego państwa" - stwierdza autor. Tego faktu nie da się ukryć ani za pomocą święta radości na Krymie, ani też za pomocą pseudolegalnego referendum przeprowadzonego w błyskawicznym tempie, ani nawet za pomocą deklaracji niepodległości i prośby o przyjęcie do Federacji Rosyjskiej.  Nie tylko USA i Europa - rzekomi przeciwnicy Rosji – są oburzeni. Tylko reżimy w Syrii i Korei Północnej były gotowe uznać ten cyrk - komentuje.

W ciągu trzech tygodni Europa była świadkiem kruszenia się istniejącego przez dziesięciolecia stabilnego systemu bezpieczeństwa. Jak powinno się zareagować na Putina? Nikt tego nie wie. Narody Europy Środkowej nawiedzone zostały przez dawne koszmary - czytamy w "Sueddeutsche Zeitung".

Zdaniem "Die Welt" przemówienie Putina zawierało elementy mocarstwowości i siły, a także urazę, przekorę i pragnienie zemsty. Jedynym akcentem pozytywnym była niekonkretna wzmianka o tym, że Krym Putinowi wystarczy, że nie chce sięgać po inne części Ukrainy. Ale czy po aneksji Krymu brzmi to

wiarygodnie? - zastanawia się autor komentarza.

"Pozwolić Putinowi na przejęcie terytorium, w cichej nadziei, że zadowoli się ukraińskim półwyspem, byłoby błędnym sygnałem pod adresem polityka władzy, który myśli w kategoriach zimnej wojny i postępuje zgodnie z refleksami z minionych stuleci" - pisze "Die Welt".

Zdaniem komentatora konieczne są sankcje i to ostrzejsze niż dotychczas. Należy też zastanowić się nad wykluczeniem Rosji z G8. "Naprzeciwko siebie stanęły dwa obozy, które mówią różnymi językami" - stwierdza "Die Welt". Sankcje będą bolesne dla obu stron - gospodarczo i politycznie. Być może wszyscy uczestnicy tego konfliktu muszą zapłacić tę cenę, by powrócić do polityki odpowiadającej standardom XXI wieku.

Putin wie, że NATO nie stanowi żadnego zagrożenia dla Rosji - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Zagrożeniem są dla niego kraje demokratyczne, które znalazły się pod ochroną NATO. Putin chce trzymać z daleka od granic Rosji nie sojusz wojskowy, lecz praworządność czy prawa człowieka - uważa "FAZ".

"Putin zna słabe strony Zachodu" - czytamy w "Muenchner Merkur". Jedną z nich są Niemcy, wśród których - od prawicy do lewicy - zrozumienie dla Rosji miesza się z rosnącą nieufnością wobec Ameryki. Obywatelom Niemiec "władca Kremla" prawi komplementy, mówiąc, że właśnie oni powinni najlepiej rozumieć rosyjskie pragnienie "ponownego zjednoczenia" z Krymem. "Putin chce podzielić, chce wbić klin nie tylko między Berlin i inne stolice, lecz także między kanclerz Angelę Merkel i jej wyborców. W zimnej wojnie o Ukrainę Putin gra niemiecką kartą" - pisze komentator wydawanej w Monachium gazety.

Putin działa, a Europa Zachodnia ciągle "szuka samej siebie" - pisze "Bild". "To fatalne" – ocenia największy niemiecki tabloid i wzywa do zastosowania "natychmiast" ostrzejszych sankcji. Presję będzie można zmniejszyć dopiero wtedy, gdy Moskwa stanie się znów obliczalna - dodaje.

PAP, ruk

[Fot. PAP / EPA]

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook