Jedynie prawda jest ciekawa


Rola opozycji w brytyjskim parlamencie

21.12.2016

Szef największej partii opozycyjnej w brytyjskiej Izbie Gmin jest zgodnie z konwencją liderem opozycji.

Szef największej partii opozycyjnej w brytyjskiej Izbie Gmin jest zgodnie z konwencją liderem opozycji, co przyznaje mu dodatkowe prawa i uprzywilejowany dostęp do informacji rządowych.

Lider opozycji otrzymuje dodatkowe uposażenie i samochód służbowy. Jest także automatycznie członkiem Tajnej Rady (Privy Council), ciała doradczego przy królowej Elżbiecie II, co daje mu rozszerzone uprawnienia dotyczące dostępu do informacji niejawnych.

Ma on też szczególną rolę do odegrania podczas cotygodniowej sesji pytań do premiera (Prime Minister's Questions), odbywającej się w każdą środę w parlamencie. Ma wówczas prawo do zadania szefowi rządu do sześciu pytań, na które odpowiedź musi być udzielona natychmiastowo, w toku dyskusji. Kolejne dwa pytania przysługują drugiej największej partii opozycyjnej; pozostałe są rozdzielane losowo pośród wszystkich posłów zainteresowanych zwróceniem się w danym tygodniu do premiera.

W ramach swojego mandatu lider opozycji jest również odpowiedzialny za stworzenie gabinetu cieni, którego członkowie mają za zadanie kontrolę działania poszczególnych ministerstw oraz przygotowywanie alternatywnych propozycji legislacyjnych. Poszczególni ministrowie w gabinecie cieni biorą udział w debatach ze swoimi odpowiednikami z rządu Jej Królewskiej Mości.

W ciągu każdej sesji parlamentarnej - trwającej zwykle do 12 miesięcy - opozycja otrzymuje także prawo ustalenia planu obrad Izby Gmin podczas 17 posiedzeń, nazywanych Dniem Opozycji (Opposition Day). Podobne prawo przysługuje drugiej największej partii opozycyjnej, która może poprowadzić pracę parlamentu przez trzy dni podczas każdej sesji.

W celu wzmocnienia roli opozycji na sześć miesięcy przed wyborami parlamentarnymi jej członkowie mogą kontaktować się z przedstawicielami służby cywilnej w celu pozyskania informacji, które mogą być niezbędne do sprawnego funkcjonowania państwa w przypadku ewentualnej zmiany rządu.

Jednocześnie w ciągu okresu przedwyborczego, zwanego "purdah" i zazwyczaj rozpoczynającego się na sześć tygodni przed wyborami, ubiegający się o reelekcję rząd nie może podejmować istotnych decyzji, które mogłyby wpłynąć na wynik głosowania, ani używać instytucji państwa w celu pozyskiwania politycznego.

Obecnym liderem opozycji jest Jeremy Corbyn, który stoi na czele Partii Pracy. W imieniu drugiej największej partii opozycji, Szkockiej Partii Narodowej, występuje Angus Robertson.

[fot. Adrian Pingstone/commons.wikimedia.org]

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 2. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 3. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 4. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 5. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 6. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 7. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 8. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook