Jedynie prawda jest ciekawa


Robili materiał o najemnikach z grupy Wagnera. Rosyjscy dziennikarze zabici w Republice Środkowoafrykańskiej

01.08.2018
rosyjscydziennikarze1082018
Robili materiał o najemnikach z grupy Wagnera. Rosyjscy dziennikarze zabici w Republice Środkowoafrykańskiej

Rosyjscy dziennikarze zabici w Republice Środkowoafrykańskiej zostali zastrzeleni przez nieznanych sprawców, którzy zaczaili się na nich przy drodze; jako jedyny przeżył kierowca ich auta - poinformował we wtorek mer miasta Sibut Henri Depele.

Depele, cytowany przez portal RBK, wypowiadał się krótko pojawieniu się w mediach doniesień o śmierci trzech dziennikarzy. Mer Sibutu powiedział, że dwóch zabitych to obywatele Rosji, trzeciego określił jako obywatela Ukrainy.

Jak wyjaśnił ich kierowca, do napadu doszło, gdy byli 23 kilometry od Sibutu. Uzbrojeni ludzie wyskoczyli z zarośli i ostrzelali samochód. Trzej dziennikarze zginęli na miejscu - powiedział Depele.

Miasto Sibut leży około 200 km od stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Bangi.

Wcześniej pojawiły się informacje o tym, że dziennikarze zostali zabici na jednym z punktów kontrolnych, które rozstawione są wzdłuż drogi.

MSZ Rosji oficjalnie potwierdziło, że śmierć ponieśli: dziennikarz Orhan Dżemal, reżyser Aleksandr Rastorgujew i operator Kiriłł Radczenko. Ich ciała przewieziono do Bangi. Rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że ambasada Rosji w Republice Środkowoafrykańskiej nie była poinformowana o pobycie dziennikarzy.

Celem wyjazdu do Republiki Środkowoafrykańskiej rosyjskich dziennikarzy, których ciała znaleziono we wtorek, mogło być zbadanie powiązań rosyjskich najemników z siłami antyrządowymi - pisze na portalu Echo Moskwy grupa Conflict Intelligence Team (CIT).

Jak zaznaczono, takie związki byłyby sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem rosyjskiego rządu, który wspiera władze centralne RŚA. Władze w Moskwie mówią, że rosyjska obecność w RŚA ma przyczynić się do "przywrócenia władzy państwowej na całym terytorium kraju".

Portal niezależnej telewizji Dożd podał, że dziennikarze planowali udać się do Berengo, gdzie mieści się dawna rezydencja dyktatora Bokassy, na terenie której rosyjscy najemnicy, nazywani przez MSZ w Moskwie "cywilnymi instruktorami", szkolą środkowoafrykańskie siły rządowe. Dziennikarzy nie wpuszczono jednak na teren obiektu.

Następnie Rosjanie udali się na północ kraju. Niektóre źródła wskazują, że mieli pojechać do miasta Kaga-Bandoro. W kwietniu lokalne media podawały, że mieszkańcy tego miasta zablokowali samolot z czterema "rosyjskimi ekspertami wojskowymi". Władze RŚA twierdziły wtedy, że obecność na miejscu "ekspertów" była związana z negocjacjami prowadzonymi z miejscowymi bojownikami w sprawie zaprowadzenia pokoju w kraju. Tego stanowiska nie podzielają lokalni mieszkańcy i media.

W lutym francuski politolog Francois Didier zwracał uwagę, że Rosjanie rozlokowali się w regionie występowania złóż bogactw naturalnych na północnym wschodzie RŚA i zawierają umowy z miejscowymi ugrupowaniami, będącymi w opozycji do rządu w Bangi.

Na mapie RŚA Kaga-Bandoro i Bambari, wymieniane wśród miejsc, do których zmierzali dziennikarze, leżą na terytorium będącym pod kontrolą grup, które wchodziły wcześniej w skład koalicji muzułmańskich partyzantów Seleka. W tym regionie występują złoża diamentów. Transparency International zwraca uwagę, że utworzona przez Rosjan w 2017 roku w RŚA firma Lobaye Invest może być powiązana z rosyjskimi najemnikami.

CIT, śledząca poczynania sił zbrojnych Rosji, podsumowuje jednak, że nie ma pewności co do tego, że Rosjanie zginęli w związku ze swą działalnością zawodową. ONZ zauważa, że wymuszenia dokonywane na drogach przez uzbrojone grupy to systemowy problem w RŚA.

W środę agencja TASS napisała o możliwych związkach ugrupowania Seleka z zabójstwem dziennikarzy. W napaści zginęli: reżyser Aleksandr Rastorgujew, jeden z najbardziej znanych w Rosji dokumentalistów, wieloletni korespondent wojenny Orhan Dżemal i ich operator Kiriłł Radczenko.

Republika Środkowoafrykańska to jeden z najbardziej niestabilnych krajów Afryki. Rosyjscy najemnicy pojawili się tam - według niezależnych mediów - na początku bieżącego roku. "Nowaja Gazieta" relacjonowała, że wojskowi z Rosji są w ochronie osobistej prezydenta kraju. Prywatna firma najemnicza nazywana przez media "grupą Wagnera" (od pseudonimu dowódcy) rywalizowała o kontrakt na pracę w Republice Środkowoafrykańskiej z również rosyjską firmą najemniczą Patriot. Oficjalnie te informacje nie są potwierdzone.

(PAP)

Fot: Twitter

Warto poczytać

 1. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 2. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 3. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 4. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 5. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 6. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook