Jedynie prawda jest ciekawa


Rewolucja na Facebooku? Właśnie trwają testy

24.10.2017

Facebook Inc. ogłosił, że trwają testy nowego rozwiązania, które ma przyciągnąć do portalu reklamodawców. Dotychczasowa tablica zostanie podzielona na dwie osobne – jedną z wpisami znajomych i treściami sponsorowanymi, a drugą z pozostałymi postami.

Założony w 2004 roku Facebook to największy na świecie serwis społecznościowy. Obecnie posiada ponad 2 miliardy użytkowników, a w każdej chwili co najmniej miliard jest aktywny. Rocznie przynosi swoim właścicielom ponad 3 miliardy dolarów dochodów – głównie dzięki treściom sponsorowanym, czyli reklamom i zwiększaniu zasięgu za pieniądze. 

Zapłaćcie jak chcecie być czytani

Nowy pomysł Facebook Inc. ma w założeniu zwiększyć te zyski. Obecnie na tablicy użytkownika wyświetlają się posty jego znajomych, treści sponsorowane oraz posty stron, które polubił. Po zmianach te ostatnie będą miały swoją własną, osobną tablicę. Na głównej pozostaną tylko znajomi, reklamy i posty firm, które zapłacą Facebookowi za promocję. 

Nowy system jest obecnie testowany w sześciu krajach – Sri Lance, Boliwii, Słowacji, Serbii, Gwatemali i Kambodży. Nie wiadomo ile potrwają testy, ale Adam Mosseri – odpowiedzialny w FB za "tablicę" – powiedział, że miną miesiące zanim nowe rozwiązanie zostanie wprowadzone globalnie. 

Proponowana zmiana to bardzo zła wiadomość dla twórców stron, a także dla małych firm, które używają FB do promocji i kontaktu z klientami. Testy wykazały bowiem, że zasięgi stron – to, ile osób zobaczy dany post na swoich tablicach – spadły od 60 do 80 procent. Oznacza to, że firmy, które nie będzie stać na wykupienie w FB reklamy, praktycznie znikną z serwisu. Podobnie stanie się z milionami stron tworzonych w ramach hobby przez samych użytkowników.

Jest jeszcze nadzieja

Jednak i sam FB może na tym stracić. Według ubiegłorocznego raportu agencji Reutera, połowa użytkowników mediów społecznościowych korzysta z nich celem zdobycia wiadomości. Dla coraz większej ilości osób FB i inne podobne portale stają się podstawowym źródłem informacji o świecie, rodzajem interaktywnej gazety, w której można dopasować treści do swoich potrzeb. A jedną z głównych zalet mediów społecznościowych jest to, że treści może tworzyć każdy – i osoby, które mają pomysł na siebie, mogą dotrzeć do milionów czytelników.

Nowe rozwiązanie FB w praktyce odbierze takim tworzonym przez amatorów stronom możliwość dotarcia do potencjalnych czytelników, a samym użytkownikom pozostawi jedynie wiadomości dostarczane przez medialnych gigantów. Wielu z nich może uznać, że taki FB im nie odpowiada i zrezygnować z użytkowania portalu.

Czy w sześciu krajach, w których trwają testy, odpływ użytkowników będzie tak duży, że FB wycofa się ze swojego pomysłu? Miejmy nadzieję.  

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 2. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 3. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 4. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 5. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 6. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 7. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook