Jedynie prawda jest ciekawa


Republikanie chcą znieść kontrowersyjny program Obamy. "Pozwoli na zmniejszenie podatków"

16.11.2017
Obamawiki
Republikanie chcą znieść kontrowersyjny program Obamy. "Pozwoli na zmniejszenie podatków"

Republikanie dołączyli poprawkę o zniesieniu obowiązku posiadania ubezpieczenia medycznego do jednego z dwóch omawianych obecnie w Kongresie projektów ustawy o reformie podatków. Obowiązek ten jest podstawowym elementem systemu opieki medycznej "Obamacare"

Obowiązek posiadania przez wszystkich dorosłych Amerykanów ubezpieczenia medycznego jest podstawowym (i zarazem najczęściej krytykowanym) punktem przyjętej 7 lat temu Ustawy o Dostępności Opieki Medycznej (Affordable Health Care Act) potocznie zwanej "Obamacare".

Kontrowersyjna ustawa została przyjęta w marcu 2010 roku wyłącznie głosami ustawodawców z Partii Demokratycznej, w okresie rządów w Białym Domu demokraty Baracka Obamy.

Zniesienie i zastąpienie Obamacare, a także reforma systemu podatkowego USA, były podstawowymi obietnicami Donalda Trumpa złożonymi podczas ubiegłorocznej kampanii poprzedzającej wybory prezydenckie.

Grupa republikańskich ustawodawców z wyższej izby amerykańskiego parlamentu opracowała projekt ustawy zmierzającej do przeprowadzenia radykalnej reformy podatków przy jednoczesnym zniesieniu "Obamacare".

Poprawka wprowadzona do senackiego projektu ustawy (o radykalnej reformie systemu podatkowego) przewiduje zniesienie obowiązku posiadania ubezpieczenia medycznego i groźby zapłacenia kary za brak takiej polisy.

Senator Mitch McConnell, przywódca większości republikańskiej Senatu, podobnie jak prezydent Donald Trump, poparł propozycję osiągnięcia w ramach jednej ustawy dwóch podstawowych celów ustawodawczych Partii Republikańskiej.

Amerykański prezydent w wiadomości na Twitterze, wysłanej z Azji we wtorek, argumentował, że zniesienie obowiązku wykupienia ubezpieczenia pozwoliłoby "na dalszą redukcję podatków klasy średniej".

Podobnego zdania jest jeden z projektodawców senackiego projektu ustawy Senator Tom Cotton. - Zniesienie obowiązku (posiadania ubezpieczenia - PAP) pozwoli na opłacenie redukcji podatków dla zapracowanych amerykańskich rodzin i ochroni je przed karami urzędu skarbowego, za to że nie są w stanie wykupić ubezpieczenia, które (...) jest i tak dla nich niedostępne (zbyt drogie - PAP) - powiedział w środę senator Cotton w programie telewizji CNBC.

Zdaniem innego republikańskiego senatora, Johna Cornyna - szefa dyscypliny partyjnej republikańskiej większości w Senacie, republikanie posiadają w wyższej izbie amerykańskiego parlamentu wystarczającą liczbę głosów, aby przyjąć tę ustawę zwykłą większością głosów.

Izba Reprezentantów zamierza głosować nad ustawą o reformie sytemu podatkowego jeszcze w tym tygodniu, jednak projekt ustawy Izby, w przeciwieństwie do senackiego projektu ustawy o reformie podatków, nie zawiera poprawki o zniesieniu "Obamacare".

Przewodniczący Izby Reprezentantów, republikański kongresman Paul Ryan, nie zamierza czekać z głosowaniem na Senat. Zdaniem Ryana, w przypadku przyjęcia przez Senat ustawy o reformie podatków razem z poprawką o zniesieniu "Obamacare", oba te ustalenia mogłyby znaleźć się w ostatecznej wersji ustawy opracowanej podczas konferencji ustawodawczej Izby Reprezentantów i Senatu.

Autorzy ekspertyzy Kongresowego Biura Budżetu (Congressional Budget Office - CBO) niezależnego, ponadpartyjnego biura badawczego Kongresu przewidują, że zniesienie Obamacare pozwoliłoby rządowi federalnemu zaoszczędzić 338 mld. dolarów w okresie 10 lat.

Jednak zniesienie "Obamacare" oznaczałoby także utratę ubezpieczenia medycznego przez 13 milionów Amerykanów. Taka możliwość - wskazują politolodzy - przed przyszłorocznymi wyborami do Kongresu stanowi dla republikanów olbrzymie ryzyko polityczne.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP) 
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 4. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 5. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 6. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 7. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 8. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook