Jedynie prawda jest ciekawa


Węgierska partia chce przywrócić karę śmierci i wysyłać więźniów na Syberię

26.07.2018
1270gulagprycza
Węgierska partia chce przywrócić karę śmierci i wysyłać więźniów na Syberię

Radykalna partia węgierska Nasza Ojczyzna, która powstała w wyniku rozłamu prawicowego Jobbiku, opowiedziała się w czwartek za przywróceniem kary śmierci na Węgrzech. Powiedział o tym szef partii Laszlo Toroczkai na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Toroczkai oznajmił, że Nasza Ojczyzna opowiada się za wprowadzeniem kary śmierci za przestępstwa przeciwko życiu osób bezbronnych, takich jak dzieci czy ludzie starsi. Według niego badania dowodzą odstraszających skutków kary śmierci.

Kara śmierci została zniesiona na Węgrzech w 1990 r.

Partia wysunęła też koncepcję dzierżawienia miejsc w zagranicznych zakładach karnych, czyli wysyłania więźniów za granicę w celu odbywania tam kary pozbawienia wolności.

Jak powiedział Toroczkai, utrzymanie jednego więźnia kosztuje na Węgrzech 8-9 tys. ft dziennie (25-28 euro), podczas gdy w Rosji równowartość 2 tys. (6 euro). Gdyby ustalić opłatę na 4 tys. ft, zyskałyby według niego obie strony.

Wyraził przekonanie, że hasło Syberia "mogłoby samo w sobie zniechęcać" do popełnienia przestępstwa. Wskazując na przepełnienie więzień na Węgrzech, przypomniał też, że np. Belgia zawiera takie umowy z Holandią.

Na uwagę jednego z dziennikarzy, że wysyłanie na odbywanie kary za granicę stanowiłoby złamanie praw człowieka, Toroczkai odparł, że dla jego partii dużo ważniejsze od praw więźniów są prawa ofiar.

Nasza Ojczyzna powstała w czerwcu po wykluczeniu Toroczkaiego z Jobbiku. Polityk ten przegrał w maju wybory na szefa Jobbiku z reprezentującym umiarkowaną opcję Tamasem Sneiderem i utworzył platformę wewnątrz partii, co spowodowało wykluczenie go z organizacji. Do Toroczkaiego przyłączyli się inni politycy Jobbiku, w tym Dora Duro.

Według najnowszego, lipcowego sondażu ośrodka Nezoepont Nasza Ojczyzna może liczyć na poparcie 1 proc. wyborców.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

fot. CC0 1.0/wikimedia commons

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 3. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 4. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 5. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 6. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 7. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook