Jedynie prawda jest ciekawa


Putin zaniepokojony decyzjami NATO

21.11.2016

Prezydent Rosji uznał, że jego kraj jest zmuszony objąć zasięgiem systemów rakietowych kolejne obiekty.

Prezydent Władimir Putin oświadczył, że Rosję niepokoi "praktyka podejmowania decyzji" w NATO i kraj jest zmuszony podejmować kroki w odpowiedzi. Ocenił, że Rosja powinna obejmować zasięgiem systemów rakietowych te obiekty, które mogą być dla niej zagrożeniem.

Wypowiedzi Putina padają w wywiadzie, którego fragmenty znalazły się w filmie dokumentalnym "Ukraina w ogniu" ("Ukraine on Fire"). Film, którego producentem jest znany amerykański reżyser Oliver Stone, zostanie w poniedziałek pokazany w rosyjskiej stacji REN TV.

"Dlaczego tak ostro reagujemy na rozszerzenie NATO? Niepokoi nas praktyka podejmowania decyzji. Wiem, jak one są podejmowane. Kiedy kraj staje się członkiem NATO, jest mu już bardzo trudno sprzeciwiać się presji ze strony tak wielkiego kraju, lidera NATO, jak Stany Zjednoczone. I tam z łatwością może się pojawić wszystko - systemy obrony przeciwrakietowej, nowe bazy i nowy zestaw ofensywny" - powiedział Putin, cytowany przez agencję RIA-Nowosti.

"Co mamy robić? Powinniśmy w związku z tym podejmować działania, tj. obejmować zasięgiem naszych systemów rakietowych te obiekty, które naszym zdaniem zaczynają nam zagrażać" - oświadczył rosyjski prezydent.

Oznajmił również, że "nie zawsze rozumie logikę" zachodnich partnerów Rosji. "Czasami powstaje wrażenie, że trzeba (...) wprowadzić dyscyplinę w zachodnim, tak zwanym atlantyckim obozie. W tym celu potrzebny jest wróg zewnętrzny" - ocenił.

Film "Ukraina w ogniu" dotyczy wydarzeń na Ukrainie na przełomie 2013 i 2014 roku. Reżyserem jest Igor Lopatonok, a Stone na potrzeby filmu przeprowadził wywiady z Putinem i byłym prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Film miał premierę latem tego roku na festiwalu filmowym we Włoszech.

Z Moskwy Anna Wróbel

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 2. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 3. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 4. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 5. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 6. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 7. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 8. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook