Jedynie prawda jest ciekawa


Putin uspokaja: Rosja nie chce odbudowy ZSRS

10.12.2012

Władimir Putin zapewnia, że jego celem nie jest powrót do polityki imperialistycznej rodem z ZSRS. Prezydent Rosji zaznacza, że za ostatnimi jego inicjatywami związanymi z integracją na obszarze byłego Związku nie stoi chęć odbudowy Związku Sowieckiego.

Zdaniem Putina takie domysły są nieuprawnione. "Dziwię się, gdy słyszę, jak niektórzy koledzy z zagranicy mówią, że nasze kroki na drodze integracji są konsekwencją odrodzenia się ambicji Rosji jako byłego Związku Radzieckiego. To bzdura. Jest to absolutnie naturalny proces" - oświadczył Putin w Moskwie na spotkaniu ze swoimi mężami zaufania z tegorocznych wyborów prezydenckich.

Mężami zaufania Putina w marcowych wyborach było około 500 znanych naukowców, twórców kultury, sportowców i dziennikarzy. Są wśród nich m.in.: dyrygent Władimir Spiwakow, pianista Denis Macujew, altowiolista Jurij Baszmet, reżyser Nikita Michałkow, raper Timati, satyryk Giennadij Chazanow, kosmonauta Siergiej Krikalow, politolog Siergiej Markow, dziennikarz Arkadij Mamontow, piłkarze Igor Akinfiejew oraz bracia Wasilij i Aleksiej Bieriezuccy, a także łyżwiarze figurowi Tatjana Nawka i Jewgienij Pluszczenko.

Prezydent zaproponował, aby ich spotkania odbywały się regularnie, co najmniej dwa razy w roku. Według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa szef państwa oczekuje od nich konstruktywnej krytyki.

Putin podkreślił, że uczestnicy struktur integracyjnych na obszarze dawnego ZSRR - Unii Celnej i Unii Eurazjatyckiej - mają o wiele więcej wspólnego, niż ma to miejsce w przypadku innych ciał integracyjnych. "Mamy wspólny język, mamy w dużym stopniu jednakową mentalność, mamy wspólną infrastrukturę transportową i mamy wspólną infrastrukturę energetyczną" - oznajmił gospodarz Kremla.

Putin zauważył, że cały świat dąży do integracji, a jako przykład wymienił struktury integracyjne w Europie i Ameryce.

W miniony czwartek sekretarz stanu USA Hillary Clinton w kuluarach spotkania szefów dyplomacji państw OBWE w Dublinie oświadczyła, że Stany Zjednoczone będą przeciwdziałać procesom integracyjnym na obszarze poradzieckim, gdyż oceniają je jako próbę odrodzenia Związku Radzieckiego.

"Widać posunięcia w kierunku resowietyzacji regionu" - ostrzegła Clinton, którą cytowała agencja Associated Press. "To nie będzie się tak nazywało. Będzie się to nazywało Unią Celną, Unią Eurazjatycką albo jeszcze inaczej" - zauważyła, nawiązując do ponadnarodowych struktur budowanych na obszarze dawnego ZSRR przez Rosję.

"Ale nie łudźmy się. Wiemy, jakie są tego cele, i staramy się znajdować skuteczne sposoby, aby spowolnić to lub w ogóle temu zapobiec" - powiedziała.

Partnerami Rosji w Unii Celnej i Unii Eurazjatyckiej są Białoruś i Kazachstan. Moskwa intensywnie zabiega o wciągnięcie do tych struktur przede wszystkim Ukrainy. Rosja kusi Kijów tanim gazem i propozycjami szerokiej kooperacji przemysłowej.

Odnosząc się do ujawnienia w ostatnich tygodniach afer korupcyjnych na szczytach władzy w Rosji, prezydent oznajmił, że "nie jest to kampania, lecz długofalowa polityka". Putin wskazał, że w sprawach o korupcję trzeba postępować twardo i konsekwentnie, ale bez pośpiechu.

"Jeśli sądy będą orzekać bez niezbędnej bazy dowodowej, Rosja zostanie cofnięta do 1937 roku" - ostrzegł, dodając, że winnych należy wsadzać do więzień, jednak ważniejsza od surowości kary jest jej nieuchronność. "Właśnie do tego powinniśmy dążyć" - zaznaczył.

W kręgu podejrzeń o korupcję znalazło się już trzech ministrów z byłego gabinetu Putina - szef resortu obrony Anatolij Sierdiukow, minister rolnictwa Jelena Skrynnik i wiceminister rozwoju regionalnego Roman Panow. Ten ostatni został aresztowany.

Pytany o zeszłoroczne i tegoroczne wielotysięczne protesty opozycji w Moskwie Putin oświadczył, że nie widzi w nich niczego dziwnego i że jest przekonany, iż Rosjanie nie chcą rewolucji.

"Każdy obywatel FR ma prawo wyrażać swoje poglądy, walczyć o nie wszelkimi legalnymi metodami" - oznajmił. W jego opinii obecny spadek aktywności opozycji nie jest związany z "przykręcaniem śruby". "Większość obywateli nie chce rewolucji; chce przemian na lepsze. I to im szybciej, tym lepiej" - powiedział.

PAP,TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 4. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 5. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 6. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 7. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 8. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook