Jedynie prawda jest ciekawa


Putin straszy przed 9 maja

17.03.2015

Według MSZ Rosji na obchody 9 maja przyjadą liderzy 26 państw. - Na temat wydarzeń II wojny światowej głoszone są "cyniczne kłamstwa", a celem takich działań jest osłabienie moralnego autorytetu współczesnej Rosji - oznajmił prezydent Władimir Putin.

Putin brał udział w posiedzeniu komitetu organizacyjnego obchodów 70. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Prezydent jest przewodniczącym komitetu, którego pracami kieruje szef administracji prezydenckiej Siergiej Iwanow. Putin poinformował m.in., że w Rosji żyje dotąd 2,5 mln kombatantów II wojny światowej.

- Dzisiaj niestety widzimy nie tylko próby przeinaczenia, wypaczenia wydarzeń tej wojny, ale i cyniczne nieskrywane kłamstwa, bezczelne oczernianie całego pokolenia ludzi, którzy praktycznie wszystko oddali temu zwycięstwu - oświadczył Putin. Mówił o "bezwstydnych wnioskach", które nie mają "niczego wspólnego z prawdą". - Ich cel jest jasny: to osłabienie siły i autorytetu moralnego współczesnej Rosji, pozbawienie jej statusu kraju-zwycięzcy ze wszelkimi wynikającymi z tego konsekwencjami w sferze prawa międzynarodowego, rozdzielenie i skłócenie narodów, wykorzystanie historycznych spekulacji w grach geopolitycznych - oznajmił prezydent Rosji.

Na posiedzeniu komitetu Putin polecił, by na takie próby przeinaczenia prawdy dawać odpowiedź. - Mamy obowiązek, by stale, twardo, dając argumenty, stanowczo bronić prawdy (...) o kolosalnym wkładzie narodu radzieckiego w zwycięstwo, o jednoczącej i decydującej roli ZSRR w pokonaniu nazizmu - oświadczył.

Na tym samym spotkaniu szef MSZ Siergiej Ławrow powiedział, że zaproszenia do udziału w moskiewskich obchodach 70. rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej 9 maja br. skierowano do przywódców 68 państw. Dotąd udział potwierdzili liderzy 26 państw, w tym: Chin, Indii, RPA, Mongolii, Wietnamu, Korei Północnej, Kuby, a także szefowie UNESCO i Rady Europy. Oczekiwana jest obecność prezydentów Czech i Cypru, premiera Grecji; w różnych formach udział swój potwierdzili przywódcy Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Serbii, Czarnogóry, Islandii, Norwegii.

- Co się tyczy udziału krajów europejskich, to wpływ na to mają te działania, które podejmują teraz Amerykanie i agresywny trzon Unii Europejskiej - oświadczył szef MSZ. Jednak, jak dodał, "szczególnie znaczenie dla fiaska kampanii antyrosyjskiej ma zgoda kanclerz Niemiec Angeli Merkel na przyjazd do Moskwy". Teraz, jak mówił Ławrow, uzgadniane są "konkretne parametry" jej udziału.

Merkel odrzuciła zaproszenie do udziału w defiladzie w Moskwie. Natomiast 10 maja w Moskwie złoży wraz z Putinem wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza pod murem Kremla.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewnił we wtorek, że Dzień Zwycięstwa będzie ogólnonarodowym świętem "w pełnym znaczeniu tego słowa" niezależnie od udziału zagranicznych przywódców. - Oczywiście, będziemy wysoko cenić obecność z zagranicy. Ale to nie jest najważniejsze. To święto całego naszego kraju, narodu, naszych kombatantów - podkreślił Pieskow.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 2. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 3. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 4. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 5. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 6. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 7. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook