Jedynie prawda jest ciekawa


Putin spotkał się z Poroszenką

06.06.2014

Pod francuskim niebem doszło do ważnego spotkania. Przywódca Rosji Władimir Putin spotkał się z ukraińskim prezydentem -elektem Petro Poroszenką. Politycy omawiali możliwość porozumienia ws. rozejmu na Ukrainie.

Było to pierwsze spotkanie Putina i Poroszenki twarzą w twarz, od kiedy Rosja dokonała aneksji Krymu.Rozmowa dotyczyła możliwych kroków mających na celu deeskalację- powiedział przedstawiciel biura Hollande’a. Jak dodał, „w najbliższych dniach omawiane będą warunki dotyczące rozejmu na Ukrainie”.

Była to normalna, poważna wymiana między dwoma przywódcami- zaznaczył.
Według pracownika biura Hollande’a spotkanie dwóch polityków, którzy uścisnęli sobie dłonie, otwiera drzwi do uznania przez Rosję nowego prezydenta Ukrainy.
Putin i Poroszenko poruszyli m.in. temat gospodarczych skutków kryzysu na Ukrainie. Do rozmowy, w której uczestniczyła też kanclerz Niemiec Angela Merkel, doszło przy okazji 70. rocznicy desantu aliantów w Normandii.
Podczas tych rozmów kanclerz wyraziła przekonanie, że teraz, po uznaniu przez społeczność międzynarodową wyborów prezydenckich na Ukrainie, należy wykorzystać czas, by doprowadzić do stabilizacji, głównie na wschodzie Ukrainy - powiedziała rzeczniczka niemieckiego rządu na konferencji prasowej w Berlinie.
Merkel „skorzystała też z okazji, by przypomnieć Rosji o jej wielkiej odpowiedzialności w tej kwestii” - dodała rzeczniczka.
Według agencji ITAR-TASS Putin i Merkel skoncentrowali się na poszukiwaniu kompromisów w sprawie uregulowania sytuacji na Ukrainie.
Rozmowa przebiegała torem poszukiwania rozwiązań i kompromisów, a nie z punktu widzenia rozbieżności - powiedział doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow, który uczestniczył w spotkaniu.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że liderzy poświęcili sytuacji na Ukrainie całą swoją godzinną rozmowę. Putin i Merkel w pełni skoncentrowali się na sprawach ukraińskich, na poszukiwaniu uregulowania ukraińskiego - powiedział. Pytany, czy rozmawiali o różnicach w podejściu Moskwy i Berlina do sprawy Ukrainy, odparł: Właśnie temu poświęcona była rozmowa.
W minionych tygodniach Merkel wielokrotnie rozmawiała z Putinem przez telefon, ale nie spotkała się z nim osobiście. Po wspólnym zdjęciu zachodnich przywódców większość z nich udała się na lunch wydany przez prezydenta Francji na zamku w Benouville. Po drodze na lunch doszło do nieformalnego spotkania Merkel, Putina i Poroszenki. Rozmowa, jak pisze rosyjska agencja Interfax, trwała kilka minut, a według agencji Reutera - aż 15 minut. Jak donoszą agencje prasowe podczas pozowania do pamiątkowej fotografii prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Władimir Putin, „schodzili sobie z drogi”. Politycy ustawiali się do wspólnego zdjęcia przed zamkiem Benouville w Normandii. Ostatecznie każdy z nich znalazł się w otoczeniu arystokratów. Koło Obamy była w pierwszym rzędzie brytyjska królowa Elżbieta II i król Norwegii Harald V. Putin stał obok duńskiej królowej Małgorzaty II i wielkiego księcia Luksemburga Henri’ego. Podobny układ zachowano przy stole, podczas posiłku na zamku Benouville, wydanego przez prezydenta Francji Francois Hollande’a dla szefów państw i rządów, którzy przybyli do Normandii na obchody 70. rocznicy lądowania aliantów.

Agencja dpa odnotowuje, że podczas pozowania do fotografii kanclerz Niemiec Angela Merkel stała nieco z boku za Putinem. Gdy już zrobiono zdjęcie i grupa przywódców zaczęła się rozchodzić, Obama wdał się w rozmowę z Elżbietą II, a Putin z prezydentem Francji Francois Hollande’em. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w piątek prezydentowi Władimirowi Putinowi, że obowiązkiem Rosji jest pomoc w zaprowadzeniu pokoju na Ukrainie.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook