Jedynie prawda jest ciekawa


Putin o Korei: nie zrezygnuje z broni atomowej

07.09.2017

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w czwartek, że Korea Północna uważa posiadanie broni jądrowej za jedyny sposób swojej obrony i wyraził wątpliwość, czy Pjongjang zrezygnuje z tej broni. Opowiedział się za włączaniem Pjongjangu we wspólne projekty.

Putin ocenił, że na Półwyspie Koreańskim nie dojdzie do "konfliktu na wielką skalę, szczególnie z wykorzystaniem broni masowego rażenia". Wyraził nadzieję, że wszystkie strony będą miały wystarczająco "zdrowego rozsądku i zrozumienia własnej odpowiedzialności przed ludźmi, którzy żyją w tym regionie".

Podczas dyskusji na sesji plenarnej 3. Forum Ekonomicznego we Władywostoku rosyjski prezydent przyznał, że program nuklearny Pjongjangu wywołuje niepokój. - Jakże się nie niepokoić, jeśli w regionie obserwujemy takie napięcie - mówił. Jednak - jak dodał - "trzeba dalej inwestować, ponieważ jeśli przestanie się pracować na płaszczyźnie ekonomicznej, to sytuacja nie polepszy się, a tylko pogorszy".

Putin wezwał do stopniowego angażowania Korei Północnej we wspólne projekty regionalne i zaznaczył, że Rosja ma w tej kwestii "konkretne propozycje". Wśród nich wymienił m.in. wspólną trasę łączącą rosyjską kolej transsyberyjską i koleje koreańskie oraz przewozy transportowe i zagospodarowanie portów Korei Północnej. - Jest nad czym pracować. Ale eskalowanie atmosfery wojennej, histerii, jest nieproduktywne i do niczego nie doprowadzi - powiedział Putin. Dodał, że Moskwa dostrzega dążenie administracji prezydenta USA Donalda Trumpa do rozładowania sytuacji na Półwyspie Koreańskim.

Opisując politykę, którą jego zdaniem należy prowadzić wobec Pjongjangu, Putin wskazał: "Należy mówić, że idziemy drogą współpracy, jesteśmy gotowi zapewnić im bezpieczeństwo (...) Ale nastraszenie ich jest niemożliwe. Co my im proponujemy - że nie będziemy stosować sankcji, tj. będziecie lepiej żyć (...), lepiej się ubierać. Ale oni myślą, że następny krok to zaproszenie na cmentarz. I z tym nigdy się nie zgodzą".

W dyskusji brali udział również premier Japonii Shinzo Abe, prezydent Mongolii Chaltmaagijn Battulga i prezydent Korei Południowej Mun Dze In.

Abe - podobnie jak podczas poprzednich spotkań z Putinem - zaapelował, by Rosja i Japonia zakończyły "nienormalną sytuację" w stosunkach dwustronnych, tj. brak traktatu pokojowego. Oba kraje nie podpisały go po II wojnie światowej z powodu sporu terytorialnego o Wyspy Kurylskie.

Premier Japonii wezwał także do wymuszenia na Korei Północnej rezygnacji z programu nuklearnego i rakiet balistycznych. Podkreślił, że Korea Północna rzuciła wyzwanie społeczności międzynarodowej i "przekształciła się w bezprecedensowe, poważne i naglące zagrożenie". Zauważył, że próbę nuklearną z 3 września Pjongjang przeprowadził "w odległości zaledwie 300 kilometrów stąd, od Władywostoku".

- Korea Północna prowadzi politykę eskalowania otwartych wyzwań (rzucanych) światu - ocenił Abe. - Jest konieczne, by zmusić ją do natychmiastowego i całkowitego wypełnienia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także zrezygnowania z wszelkich programów konstruowania broni jądrowej i rakiet balistycznych - powiedział. - Społeczność międzynarodowa powinna zjednoczyć się i wywrzeć maksymalną presję na Koreę Północną - zaapelował premier Japonii.

Prezydent Korei Południowej w swoim wystąpieniu przekonywał, iż"na Półwyspie Koreańskim, a także ogółem w regionie, nie będzie wojny". Podkreślił, że dla Seulu "podstawowym stanowiskiem" pozostaje rozwiązanie kwestii północnokoreańskiego programu nuklearnego na drodze pokojowej. - Nie sądzę, by stanowisko innych krajów, w tym USA, było odmienne - ocenił. Mun podziękował Rosji za "aktywny udział w zastosowaniu sankcji" wobec Korei Północnej i wyraził pragnienie, by Rosja "nadal okazywała wsparcie w tej kwestii".

Azjatyccy przywódcy podczas sesji podkreślali znaczenie współpracy ich krajów z Rosją. Mun, który prezydentem Korei Południowej został w maju br. i który we Władywostoku po raz pierwszy spotkał się z Putinem, zapewnił, że chce sprawić, by relacje jego kraju z Rosją stały się "bliższe i ściślejsze". Korea Południowa jest, jak ocenił, optymalnym partnerem Rosji w zagospodarowywaniu jej regionów dalekowschodnich.

Jako sfery współpracy z Rosją Mun wymienił realizowane już projekty związane z Północną Drogą Morską; ocenił, że współpraca obu krajów w sferze budowy statków i logistyki może przyczynić się do "zmiany mapy międzynarodowych połączeń morskich". Wskazał, że w razie poprawy sytuacji na Półwyspie Koreańskim możliwe byłoby połączenie gazociągów Rosji i Korei Południowej, poprzez terytorium Korei Północnej. Daleki Wschód - ocenił - może stać się "platformą dynamicznej współpracy" w regionie Pacyfiku.

3. Forum Ekonomiczne we Władywostoku zakończyło się w czwartek; bezpośrednio po sesji plenarnej Putin i Abe udali się na rozmowy dwustronne.

PAP

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 2. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 3. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 4. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 5. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 6. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 7. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 8. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook