Jedynie prawda jest ciekawa


Putin: jestem gotowy na spotkanie z Trumpem, zaprosiłem go do Moskwy

27.07.2018
1270putinwwch
Putin: jestem gotowy na spotkanie z Trumpem, zaprosiłem go do Moskwy

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w piątek, że jest gotów spotkać się z przywódcą USA Donaldem Trumpem; dodał, że zaprosił go do złożenia wizyty w Moskwie. Zastrzegł, że spotkanie może dojść do skutku tylko w odpowiednich okolicznościach.

"Jeśli chodzi o nasze spotkania, świetnie zdaję sobie sprawę z tego, co powiedział prezydent Trump. Wyraził on życzenie odbycia kolejnych spotkań" - powiedział Putin po szczycie państw BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) w Johannesburgu w RPA.

"Jestem na to gotowy. Potrzebujemy, by zaistniały, by zostały stworzone właściwe warunki, także w naszych krajach" - oznajmił. 

"Jesteśmy gotowi na takie spotkania, jesteśmy gotowi zaprosić prezydenta Trumpa do Moskwy, proszę bardzo" - powiedział rosyjski prezydent, dodając, że Trump "ma takie zaproszenie, powiedziałem mu to". Nie sprecyzował, czy chodzi o zaproszenie formalne czy ustne.

Putin nie ujawnił, jak przywódca USA zareagował na zaproszenie do stolicy Rosji. Ostatnio Trump przebywał w Moskwie w 2013 roku w związku z konkursem Miss Universe, który przejął w 1996 roku. 

Odnosząc się do pomysłu zorganizowania spotkania z Trumpem w USA, Putin powiedział: "Jestem gotów jechać do Waszyngtonu, jeśli - powtórzę - stworzone zostaną odpowiednie warunki". Wskazał, że wcześniej możliwe jest spotkanie z udziałem jego samego i Trumpa przy okazji szczytu G20 w Argentynie w listopadzie lub na innym międzynarodowym szczycie. 

Po szczycie z udziałem obu przywódców w Helsinkach 16 lipca Trump początkowo powiedział, że zaprosił Putina do Białego Domu na jesieni br. Później jednak jego doradca ds. bezpieczeństwa John Bolton mówił, że Trump chce, by jego następne spotkanie z Putinem odbyło się dopiero w 2019 roku, po zakończeniu śledztwa w sprawie ingerencji Kremla w amerykańskie wybory. 

"Mimo trudności, w tym konkretnym przypadku trudności związanych z wewnętrzną sytuacją polityczną w Stanach Zjednoczonych, życie toczy się dalej i nasze kontakty są kontynuowane" - powiedział rosyjski przywódca, według Reutersa odnosząc się do bardzo krytycznych reakcji w USA po szczycie w Helsinkach. 

Po tamtym spotkaniu Trump był krytykowany przez polityków w USA, w tym przez Republikanów, za to, że nie wykorzystał tej okazji do publicznej konfrontacji z Putinem w sprawie domniemanego ingerowania przez Rosję w wybory prezydenckie w USA, a jego wypowiedzi sugerowały, że podważa ustalenia amerykańskiego wywiadu w tej sprawie. 

W Johannesburgu Putin ocenił, że świat jest bezpieczniejszy, gdy USA i Rosja utrzymują ze sobą dialog. "W Helsinkach rozmawialiśmy o sprawach, na których zależy naszym krajom" - podkreślił. 

Przypomniał, że w 2021 roku wygasa układ nowy START z 2010 roku między USA i Rosją o ograniczeniu strategicznych zbrojeń nuklearnych. "Przedłużymy go czy nie? Rosji i USA, całemu światu zależy na tym, by nie rozpoczynać wyścigu zbrojeń. Jeśli nie rozpoczniemy rozmów w 2021 roku, ten układ (nowy START) przestanie istnieć" - ostrzegł Putin.

Przyznał, że Moskwa i Waszyngton utrzymują kontakty na szczeblu roboczym, zaznaczył jednak, że "czasem to nie wystarczy". "Potrzebujemy kontaktów na najwyższym szczeblu politycznym", "są sprawy, których nie da się rozwiązać przez telefon" - dodał. 

Jako przykład sprawy, w której takie kontakty są potrzebne, wskazał konflikty na Bliskim Wschodzie i porozumienie atomowe z Iranem.

(PAP)

fot. PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY

Warto poczytać

 1. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 2. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 3. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 4. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 5. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 6. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook