Jedynie prawda jest ciekawa


Pucz opozycji w Wenezueli

08.05.2014

Wenezuelskie siły bezpieczeństwa zlikwidowały cztery miasteczka namiotowe antyrządowych demonstrantów w stolicy kraju Caracas. Zatrzymano 243 studentów - poinformował minister spraw wewnętrznych i sprawiedliwości Miguel Rodriguez Torres.

"Postanowiono zlikwidować te obozowiska, gdyż mieszkały tam grupy planujące akty terroru" - oświadczył Torres. "Skonfiskowano narkotyki, broń, materiały wybuchowe, alkohol i gaz łzawiący; wszystko, czego używali codziennie, by walczyć z siłami bezpieczeństwa" - dodał szef resortu.

Policja i oddziały Gwardii Narodowej o godz. 3 czasu lokalnego (godz. 9.30 czasu polskiego) weszły do obozowisk pełnych antyrządowych transparentów, m.in. z napisami "Maduro zabójca". Jedno z miasteczek namiotowych od kilku tygodni blokowało ruch na głównej alei w Caracas. W obozowiskach mieszkali studenci z całego kraju.

Prawniczka i obrończyni praw człowieka Elenis Rodriguez powiedziała, że niewielu młodym ludziom udało się uciec policji.

Zdaniem 24-letniej liderki jednego z obozowisk Francii Cacique poranna operacja policji była nielegalna. Zaprzeczyła, jakoby studenci spiskowali w celu przeprowadzenia działań wywrotowych. "Pretekstem były narkotyki i broń, to nieprawda" - powiedziała Cacique.

Mieszkańcy stolicy, których nalot obudził przed świtem, protestowali przeciwko akcji policji, uderzając w garnki i patelnie. Wznosili barykady wzdłuż głównej alei na wschodzie Caracas, obok jednego z miasteczek namiotowych.

Wenezuelska opozycja wyszła na ulice w lutym, by domagać się rezygnacji prezydenta Nicolasa Maduro i protestować przeciwko gwałtownemu wzrostowi cen, ciągłym niedoborom produktów i nadużyciom ze strony sił bezpieczeństwa wobec demonstrantów.

W lutym i w marcu w stolicy prawie codziennie dochodziło do zamieszek, podczas których nad miastem unosiły się chmury gazu łzawiącego, zapach palonych opon i śmieci. Jednak w ostatnim czasie liczba demonstracji gwałtownie zmalała, gdyż zwolennicy opozycji zdali sobie sprawę, że Maduro najpewniej nie ustąpi - pisze agencja Reutera.

Według oficjalnych danych w starciach z siłami bezpieczeństwa zginęło 41 osób, a ok. 800 zostało rannych. Zatrzymano ok. 3 tys. osób, z czego ok. 450 wciąż przebywa w areszcie. Rząd określa demonstracje jako próbę puczu.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 2. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 3. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 4. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 5. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 6. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 7. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 8. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook