Jedynie prawda jest ciekawa


Przywódcy państw zapowiedzieli walkę z terroryzmem

20.12.2016

-Przywódcy państw zapowiadają dalszą walkę z terroryzmem po tym, jak w poniedziałek wieczorem ciężarówka wjechała w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie; zginęło 12 osób, co najmniej 48 zostało rannych.

Ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych w poniedziałek wieczorem wjechała w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie; zginęło 12 osób, co najmniej 48 zostało rannych, a w kabinie ciężarówki policja znalazła zwłoki mężczyzny, obywatela Polski. Niemiecka policja podała, że Polak został zastrzelony. Napastnik zbiegł z miejsca przestępstwa, został jednak schwytany. Przez całą noc był przesłuchiwany. 

Początkowo dziennik "Bild" poinformował, że domniemany zamachowiec to 23-letni Pakistańczyk Navad B., który przyjechał do Niemiec pod koniec zeszłego lub na początku tego roku. We wtorek po południu berlińska policja podała jednak, że nie jest jasne, czy aresztowany mężczyzna to osoba, która kierowała ciężarówką podczas zamachu. 

Również niemiecki dziennik "Die Welt" na swej stronie internetowej poinformował, powołując się na policję, że aresztowany Pakistańczyk nie jest sprawcą zamachu w Berlinie. "Mamy nie tego człowieka i w związku z tym mamy nową sytuację" - zacytował wysokiego rangą przedstawiciela policji. Sprawca, według źródła gazety, wciąż ma broń, jest na wolności i w dalszym ciągu może być niebezpieczny. 

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała we wtorek, że jeśli poniedziałkowego zamachu w Berlinie dokonał człowiek, który zabiegał w Niemczech o schronienie i azyl, to byłby to "szczególnie odrażający czyn" wobec Niemców zaangażowanych w pomoc dla uchodźców. "Jeszcze nie mamy ostatecznej pewności co do wielu aspektów, musimy jednak przyjąć, biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy, że był to zamach terrorystyczny" - powiedziała Merkel w krótkim wystąpieniu w urzędzie kanclerskim w Berlinie.

Premier Beata Szydło przesłała na ręce kanclerz Niemiec kondolencje. "Wyraziłem ubolewanie i smutek. Przesłałam wyrazy żalu dla narodu niemieckiego" - podkreśliła Beata Szydło. Szefowa rządu dodała, że "Europa musi jednoczyć się w walce z terroryzmem".

"W Berlinie wydarzyła się ogromna tragedia. Z wielkim bólem i smutkiem przyjęliśmy informację, że pierwszą ofiarą tego haniebnego aktu przemocy był nasz rodak, polski obywatel. Myślami łączymy się w bólu i smutku, w modlitwie, z rodziną polskiego zamordowanego kierowcy" - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Prezydent elekt Donald Trump nazwał "przerażającym aktem terroru" dramatyczne wydarzenia w Berlinie. "Niewinni cywile zostali zabici na ulicy" - oświadczył Trump i dodał: "Państwo Islamskie i inni islamscy terroryści regularnie mordują chrześcijan (...). Ci terroryści muszą zostać starci z powierzchni ziemi". 

fot.[PAP/EPA/STEFFEN KUGLER/GERMAN GOVERMENT/HANDOUT]

pc/PAP


PAP/EPA/STEFFEN KUGLER / GERMAN GOVERNMENT / HANDOUT
PAP/EPA/STEFFEN KUGLER / GERMAN GOVERNMENT / HANDOUT
PAP/EPA/STEFFEN KUGLER / GERMAN GOVERNMENT / HANDOUT

Warto poczytać

 1. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 2. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 3. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 4. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 5. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 6. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 7. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 8. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook