Jedynie prawda jest ciekawa


Przysięga tylko z twarzą

13.12.2011

Kanadyjski rząd wprowadził zakaz zasłaniania twarzy podczas składania przysięgi obywatelskiej. Ortodoksyjne muzułmanki nie będą mogły wkładać nikabu na tę ceremonię. Problem zgłosił deputowany polskiego pochodzenia. Jak w poniedziałek poinformował media minister ds. imigracji i obywatelstwa Jason Kenney, zakaz wchodzi w życie natychmiast.

Według telewizji CBC, problem sygnalizowany przez sędziów, którzy nie mogli stwierdzić, że przysięga obywatelska rzeczywiście jest składana przez kobiety zasłaniające twarz, został przekazany ministrowi Kenneyowi przez konserwatywnego deputowanego Władysława Lizonia. Lizoń jest pierwszym Polakiem, który został wybrany do federalnego parlamentu. Kandydował z graniczącego od zachodu z Toronto miasta Mississauga.

Jak mówił Kenney w poniedziałkowym wydaniu programu "Power and Politics" w telewizji CBC, Lizoń zrelacjonował mu ceremonię składania obywatelskiej przysięgi, której był świadkiem właśnie w Mississauga, podczas której kilka kobiet miało zasłoniętą twarz, a sędzia nie miał na to żadnego wpływu.

Kenney powiedział, że państwo kanadyjskie nie zamierza nikomu dyktować, jak ma się ubierać. Zwrócił jednak uwagę, że ceremonia złożenia przysięgi obywatelskiej jest publicznym aktem potwierdzenia lojalności wobec państwa, które jako konstytucyjną zasadę ma równość kobiet i mężczyzn wobec prawa.

Dlatego też nie ma mowy o odrębnych ceremoniach dla osób zasłaniających twarz. - Kiedy ludzie stająprzed sędzią, przychodzą nie jako chrześcijanie, żydzi czy muzułmanie, więc od wszystkich wymagamy tego samego - powiedział Kenney podkreślając, że stanie się obywatelem Kanady nie jest obowiązkiem, jest wyborem.

Kenney zwrócił też uwagę, że zasłanianie twarzy przez kobiety jest częścią tradycji kulturowej, w której kobiety mają znikomą wartość, a takich zwyczajów Kanadyjczycy nie akceptują.

Debata nad kwestią zasłaniania twarzy toczy się w Kanadzie od wielu lat. W marcu 2010 roku parlament prowincji Quebec rozpoczął prace nad regionalną ustawą, która ma zakazać noszenia zasłon uniemożliwiających rozpoznanie twarzy. Projekt złożyła minister sprawiedliwości prowincji Quebec Kathleen Weil. Jednak do chwili obecnej ustawa nie została przyjęta.

Projekt zakłada, że pracujące w instytucjach publicznych (także w szkołach i szpitalach) muzułmanki noszące dotychczas nikab lub burkę będą musiały zrezygnować z tych zasłon na rzecz chusty. Ponadto muzułmańskie klientki instytucji publicznych w prowincji Quebec nie będą obsługiwane, jeśli nie będą miały odsłoniętej twarzy. W projekcie nowego prawa ministerstwo sprawiedliwości prowincji powołało się na zasadę równości kobiet i mężczyzn oraz zasadę neutralności religijnej państwa.

Decyzja kanadyjskiego rządu wpisuje się w szerszy kontekst debaty nad akceptacją niektórych zwyczajów przywożonych przez nowych imigrantów, szczególnie z kultur, w których kobiety są gorzej traktowane. Kilkanaście dni temu duże miasto Gatineau w prowincji Quebec wprowadziło specjalny podręcznik dla nowo przybyłych, w którym - poza wyjaśnianiem takich kwestii jak niestosowność wręczania łapówek - zwraca się uwagę właśnie na obowiązującą w Kanadzie zasadę równości kobiet i mężczyzn wobec prawa.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 2. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 3. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 4. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 5. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 6. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 7. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook