Jedynie prawda jest ciekawa


Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

17.08.2018
londyn06042018
Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków.

Do zdarzenia doszło wieczorem 15 sierpnia przed supermarketem w pobliżu stacji kolejowej Maryland. Według świadków do wychodzącego ze sklepu klienta podjechał zamaskowany mężczyzna na rowerze z wypożyczalni i poprosił go o pieniądze. Gdy zaczepiony grzecznie odmówił, napastnik miał poprosić o butelkę alkoholu. Znowu usłyszawszy odmowę zsiadł z roweru i wyciągnął z kieszeni buteleczkę z - najprawdopodobniej – kwasem i chlusnął nim w jego kierunku. 

Nie warto zaczynać z Polakami

Takie zdarzenia stają się powoli codziennością na ulicach brytyjskiej stolicy. To jednak miało zgoła nieoczekiwany finał. Zaatakowany bowiem nie uciekł, pomimo tego, że kwas trafił go w oczy. Zamiast tego w towarzystwie dwóch innych mężczyzn – według świadków Metro.co.uk cała trójka była Polakami – rzucił się napastnika. Mężczyzna został błyskawicznie rzucony na glebę i zaczęły spadać na niego kopniaki i ciosy znalezioną w okolicy deską. W pewnym momencie jeden z Polaków wylał mu na głowę butelkę mleka. 

Bójka przyciągnęła, jak wszystkie takie zdarzenia, tłumek gapiów. Którzy bardzo szybko stwierdzili, że napastnik nie zasługuje na ich współczucie. Na nagranym telefonem filmie, który trafił do mediów społecznościowych słychać okrzyki z tłumu takie jak „Zabij go brachu” albo „Należy ci się za ten kwas”. 


Skopany mężczyzna dał w końcu radę wstać na nogi i rzucił się do ucieczki. Po dopadnięciu roweru miał wyciągnąć z kieszeni scyzoryk. Tłum ostrzegł przed tym Polaków – ale napastnik, po przemyśleniu sprawy, stwierdził najwyraźniej, że nie ma ochoty na drugą rundę i czym prędzej uciekł. Świadkowie zajścia udzieli potem pierwszej pomocy mężczyźnie, który został oblany kwasem i żalił się, że pieką go oczy i wezwali taksówkę, która zabrała go do szpitala. Londyńska policja twierdzi, że nikt ich nie poinformował o tym zajściu. 

Niebezpieczna metropolia


Niestety nie wszystkie podobne zdarzenia w Londynie maja równie szczęśliwe finały. Stolica Anglii staje się bowiem coraz bardziej niebezpiecznym miejscem do życia, a wzrost przestępczości ma szokująco szybkie tempo. Niedawno opublikowane statystyki policji malują bardzo ponury obraz. Pod rządami lewicowego burmistrza Sadika Khana w zeszłym roku liczba morderstw wzrosła aż o 44%, po raz pierwszy przeganiając Nowy Jork. Liczba innych poważnych przestępstw również poszła w górę – przestępstwa z bronią palną o 23%, z nożami o 21% a gwałty o 18%. Londyńska policja musiała nawet wrócić do taktyki zatrzymywania i przeszukiwania przypadkowych osób, którą sam Sadik uznawał kiedyś za rasistowską gdyż najczęściej zatrzymywano członków mniejszości etnicznych. 

Ataki z kwasem są w UK stosunkowo nowym problemem, ale stają się problemem coraz poważniejszym. Początkowo ta forma zbrodni była kojarzona głównie z mniejszością muzułmańską i hinduską, które często używały kwasu w wewnętrznych porachunkach – szczególnie, jeśli celem miała być kobieta gdyż atak kwasem, oprócz potwornego bólu, powoduje często trwałe oszpecenie. Dzisiaj jednak kwas i inne substancje żrące, jak chociażby dostępny w każdym sklepie wybielacz, coraz częściej stają się ulubioną bronią londyńskich przestępców. . W przeciwieństwie do silnie kontrolowanego rynku noży, o broni palnej nie wspominając, nawet osoba niepełnoletnia może pójść do sklepu i kupić butelkę wybielacza czy środka do czyszczenia piekarników. 

Londyn przegonił trzeci świat


W zeszłym roku doszło w Londynie do 465 ataków z użyciem żrących substancji. To o 70 więcej niż w 2016 i aż o 388 więcej niż w 2012. Zdaniem ekspertów nigdzie indziej na świecie – a już na pewno nie w Europie Zachodniej – ryzyko stania się ofiarą takiego ataku nie jest większe. Najczęściej sprawcami i ofiarami zostają członkowie młodocianych gangów, które używają żrących substancji w porachunkach między sobą, ale coraz częściej zdarza się, że kwas jest używany wobec przypadkowych ofiar. 

Niedawno bardzo głośno stało się o ataku, który miał miejsce w Worcester. Czterech mężczyzn oblało kwasem w sklepie trzyletniego chłopca, zadając mu poważne rany. Kwas spowodował również ofiary śmiertelne. Pod koniec lipca do więzienia trafił Xeneral Webster, który  latem zeszłego roku oblał stężonym kwasem siarkowym pielęgniarkę Joannę Rand. Kobieta nie przeżyła tego ataku. Mark van Dongen został natomiast tak poważnie poparzony przez swoją byłą dziewczynę, że zdecydował się poddać eutanazji. 

Wiktor Młynarz

film za metro.co.uk

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 2. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 3. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 4. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 5. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 6. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 7. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook