Jedynie prawda jest ciekawa


Przełomu nie będzie? Korea Północna grozi USA!

16.05.2018
kimkim16052018
Przełomu nie będzie? Korea Północna grozi USA!

Korea Północna grozi, że nie dojdzie do zaplanowanych na czerwiec rozmów z USA. Oficjalnym powodem mają być wspólne ćwiczenia lotnictwa USA i Korei Południowej oraz słowa nowego doradcy ds. bezpieczeństwa Trumpa, Johna Boltona. Zerwano także w ostatniej chwili zaplanowane spotkanie z przedstawicielami rządu Korei Południowej.

Spotkanie z przedstawicielami Korei Południowej było zaplanowane na dzisiaj i miało dotyczyć deklaracji z Panmujon – podpisanego pod koniec kwietnia dokumentu, w którym obie strony zadeklarowały chęć zbliżenia. Negocjatorzy obu stron mieli zamiar dopracować jeszcze kilka szczegółów porozumienia. Do tego jednak nie dojdzie. Koreańska państwowa telewizja poinformowała w ostatniej chwili, że rozmowy zostaną zerwane z powodu wspólnych ćwiczeń wojskowych armii USA i Korei Płd.

Ćwiczenia, o których mowa, to Max Thunder – wspólna operacja lotnictwa Korei i USA. Ćwiczenia te rozpoczęły się w piątek i mają potrwać dwa tygodnie. Ma w nich wziąć udział ponad 100 maszyn, w tym myśliwce F-22 i bombowce strategiczne B-52. W tym roku odbywają się po raz drugi. W zeszłym roku Korea Północna również protestowała i odpowiedziała na nie przeprowadzając ogromny test pocisków rakietowych. W tym uznali, że ich przeprowadzenie to wymierzona w nich prowokacja. Korea Północna od dawna ma problem ze wspólnymi ćwiczeniami ich południowego sąsiada i armii amerykańskiej. Od 1997 roku armie obu państw co roku w okolicach marca przeprowadzają ogromne wspólne ćwiczenia pod kryptonimem Foal Eagle – Max Thunder jest ich częścią - i niemal co roku wywołuje to zdecydowaną reakcje KRLD.

Nie będzie szczytu Donald-Kim?

KRLD zasugerowała również, że udział w tych ćwiczeniach może postawić pod znakiem zapytania zaplanowany na 12 czerwca szczyt pomiędzy KRLD i USA. Biały Dom był bardzo zaskoczony tą deklaracją. Według rzecznika prasowego do Amerykanów nie dotarły żadne informacje o tym, że KRLD chce zmienić plany i o całej sprawie dowiedzieli się dopiero z mediów. Rzeczniczka Departamentu Stanu ujawniła też, że żadna z Korei nie zgłaszała obiekcji co do faktu zorganizowania tych ćwiczeń, chociaż wiadomo było o nich od kilku miesięcy. Obecnie trwa weryfikacja medialnych doniesień. Sprawa jest o tyle bardziej zaskakująca, że jeszcze w kwietniu delegacja Korei Południowej spotkała się z przedstawicielami KRLD i ogłosiła, że Kim rozumie konieczność przeprowadzenia tych ćwiczeń i nie będzie z tego powodu sprawiał problemów.
Nieco później KRLD jeszcze bardziej zaostrzyła swoje stanowisko. Zastępca ministra spraw zagranicznych Kim Kye-gwan powiedział w państwowej telewizji, że nie są zainteresowani rozmowami jeżeli ich jedynym celem jest zmuszenie KRLD do rozbrojenia nuklearnego.

Skrytykował również w ostrych słowach sugestię Johna Boltona o tym, że rozbrojenie Korei powinno przypominać scenariusz z Libii. Słów, które były mocno nieprzemyślane w tym kontekście – Gaddafi bowiem zgodził się na likwidację arsenału chemicznego i zatrzymanie programu atomowego w zamian za rezygnację z sankcji w 2003 roku, ale pomimo tego gdy wybuchła wojna domowa w 2011, to USA poparły rebeliantów, co ostatecznie doprowadziło do upadku rządu i jego śmierci. Kye-gwan ostrzegł, że jego kraj nie jest Libią czy Irakiem i nie pozwoli się tak potraktować.

Koniec ocieplenia

Nagłe ochłodzenie stosunków nastąpiło po okresie niespotykanej odwilży. Korea Północna nie tylko zadeklarowała chęć zakończenia wojny z Koreą Południową – która formalnie trwa od lat pięćdziesiątych bowiem nigdy nie podpisano traktatu pokojowego – ale także wypuściła ostatnio aresztowanych obywateli amerykańskich. Nieco wcześniej obie Koree wzięły wspólnie udział w zimowych igrzyskach olimpijskich, a USA opóźniło z tego powodu start ćwiczeń wojskowych. KRLD ogłosiła również koniec prób atomowych, ale zdaniem wielu ten ostatni gest miał związek z zawaleniem się jaskiń w których ich dokonywano i brakiem innego nadającego się do tego celu miejsca.

Być może jednak twarde słowa KRLD są formą szantażu dyplomatycznego na USA. Jesienią tego roku odbywają się bowiem wybory do kongresu, a sondaże są bardzo wyrównane. Pokojowe rozwiązanie kryzysu koreańskiego dałoby Republikanom ogromną przewagę w kampanii wyborczej. Grożąc zerwaniem rozmów Pjongjang przypomina, że nic nie jest jeszcze pewne – a biorąc pod uwagę jak ważne są dla amerykańskiego rządu te rozmowy zapewne liczy na większe ustępstwa. Jednak faktyczne ich zerwanie – którego nie da się do końca wykluczyć – wydaje się mało prawdopodobne.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 2. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 3. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 4. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 5. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 6. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 7. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 8. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook