Jedynie prawda jest ciekawa


Protest przeciwo Oettingerowi

05.01.2017

Dziesięć europejskich organizacji pozarządowych sprzeciwia się planom powierzenia niemieckiemu komisarzowi UE Guentherowi Oettingerowi nowych funkcji.

Dziesięć europejskich organizacji pozarządowych zaapelowało w czwartek do europosłów, by sprzeciwili się planom powierzenia niemieckiemu komisarzowi UE Guentherowi Oettingerowi nowych funkcji w Komisji Europejskiej, związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

W liście otwartym adresowanym do eurodeputowanych, organizacje działające na rzecz równouprawnienia i przejrzystości zarzucają Oettingerowi rasistowskie, seksistowskie, ksenofobiczne i homofobiczne wypowiedzi. Najnowszy przykład takich wypowiedzi to - zdaniem autorów listu – wystąpienie Oettingera na spotkaniu z organizacją przedsiębiorców w Hamburgu z 26 października ub. Roku, które odbiło się szerokim echem w europejskich mediach. Niemiecki komisarz określił wówczas Chińczyków "skośnookimi", żartował na temat kwot dla kobiet oraz małżeństw homoseksualnych.

Organizacje pozarządowe podpisane pod listem oceniają, że Oettinger nie jest odpowiednią osoba, by zajmować się sprawami pracowników Komisji Europejskiej.

"W tym kluczowym czasie dla UE, mocne i wiarygodne zaangażowanie Komisji Europejskiej w walkę z dyskryminacją i działania na rzecz równości dla wszystkich jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Komisarz odpowiedzialny za zasoby ludzkie musi dawać tu przykład. Powinien mieć jasne plany działań, które pomogą sprawić, że równość dla wszystkich stanie się rzeczywistością, oraz wypowiadać się przeciwko rasizmowi, seksizmowi, ksenofobii, homofobii i transfobii. W przeciwnym razie, czy można by oczekiwać, że zainspiruje innych do takich działań? Naszym zdaniem komisarz Oettinger nie jest odpowiednią osobą, by sprostać temu zadaniu" - napisano w liście przesłanym w czwartek PAP.

Autorzy listu wskazują także, że Oettinger wielokrotnie był krytykowany za swoje kontakty z lobbystami, a prowadząc konsultacje na temat nowych inicjatyw KE spotykał się przede wszystkim z grupami interesu, reprezentującymi korporacje. Dlatego - oceniają autorzy listu - polityk ten nie będzie też dobrą inspiracją dla pracowników KE w dziedzinie przestrzegania zasad etycznych i przejrzystości.

Pod listem podpisały się organizacje: ILGA Europe działająca w obronie praw osób homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych, Europejskie Lobby Kobiet, Transparency International EU, Europejska Sieć przeciwko Rasizmowi, Obserwatorium Europy Korporacyjnej (CEO), Międzynarodowa Federacja Planowanego Rodzicielstwa (IPPF Europe), Oxfam, Volonteurope, ERGO Network zajmująca się prawami Romów, a także Lobbycontrol.

Komisja Europejska nie chciała w czwartek komentować listu dziesięciu organizacji pozarządowych.

Guenther Oettinger, dotychczasowy komisarz ds. gospodarki cyfrowej, ma przejąć tekę związaną z budżetem UE oraz zasobami ludzkimi po wiceszefowej KE, Bułgarce Kristalinie Georgiewej, która z początkiem roku została dyrektorem generalnym w Banku Światowym. W poniedziałek 9 stycznia odbędzie się przesłuchanie niemieckiego komisarza w komisjach Parlamentu Europejskiego ds. budżetu, kontroli budżetowej i komisji prawnej.

Pod koniec października ub. roku, tuż po ogłoszeniu decyzji szefa KE Jean-Claude'a Junckera o nominacji dla Oettingera, media ujawniły budzące kontrowersje wystąpienie niemieckiego komisarza z Hamburga. Zaś kilka tygodni później wyszło na jaw, że Oettinger skorzystał w maju z prywatnego samolotu niemieckiego biznesmena Klausa Mangolda, by dotrzeć na spotkanie z premierem Węgier, choć zasady etyki Komisji Europejskiej zakazują przyjmowania drogich prezentów. KE tłumaczyła wówczas, że skorzystanie z zaproszenia było jedyną możliwością, by Oettinger mógł dotrzeć na czas na spotkanie w Budapeszcie.

[fot. pixabay.com]

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. auschwitz27012018 22.08.2018

  Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Niemczech: „Mówienie o polskich obozach śmierci to przejaw wolności słowa”

  Wyrok sądu w Krakowie - uznający, że niemiecka telewizja ZDF musi w określony sposób przeprosić na swojej stronie internetowej za użycie zwrotu "polskie obozy zagłady" - nie może być egzekwowany w RFN - uznał niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH).

 2. trump11042018 21.08.2018

  Ogromne kłopoty Donalda Trumpa. Jego prawnik oddał się w ręce FBI

  Były osobisty prawnik Donalda Trumpa Michael Cohen oddał się we wtorek w ręce FBI - podała telewizja CNN.

 3. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 4. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 5. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 6. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 7. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook