Jedynie prawda jest ciekawa


Problem Hiszpanii z imigrantami. Większości z nich nie udało się deportować z kraju

07.06.2018
DfFWuETXUAAanlB
Problem Hiszpanii z imigrantami. Większości z nich nie udało się deportować z kraju

62 proc. z blisko 9 tys. nielegalnych migrantów przebywających w hiszpańskich Ośrodkach Internowania Cudzoziemców (CIE) nie zostało w 2017 roku deportowanych do krajów swego pochodzenia - wynika z raportu ministerstwa spraw wewnętrznych.

Według raportu, który cytuje w czwartek dziennik "El Pais", w 2017 roku do CIE trafiło 8814 obcokrajowców "o nieuregulowanej sytuacji prawnej", czyli o 1200 więcej niż rok wcześniej. Resort ujawnił, że 62 proc. z nich zostało wypuszczonych na wolność.

Choć zgodnie z oficjalnymi szacunkami rządu na terytorium Hiszpanii przebywało pod koniec 2017 roku 44,6 tys. imigrantów z kilku kontynentów, bez pozwolenia na pobyt stały, to do CIE kierowani byli głównie obywatele państw Afryki Subsaharyjskiej. Ich też najczęściej wypuszczano na wolność.

Ze statystyk hiszpańskiego MSW wynika, że w ub.r. z CIE wyszło 100 proc. przebywających tam obywateli Konga, Demokratycznej Republiki Konga oraz Burkiny Faso, 99 proc. osób z Gambii, Kamerunu, Gwinei Bissau i Wybrzeża Kości Słoniowej, 96 proc. - z Sierra Leone i Mauretanii, a także 94 proc. Malijczyków i Senegalczyków.

Najczęściej do krajów swojego pochodzenia deportowani byli przebywający w placówkach CIE obywatele Maroka, Kolumbii oraz Rumunii.

Obiekty CIE, w których nielegalni migranci otrzymują nocleg i wyżywienie, prowadzone są na terenie Hiszpanii we współpracy ze zgromadzeniem jezuitów. Główne placówki tego typu działają w Madrycie, Barcelonie, Walencji, Algeciras oraz w Tarifie.

Najwięcej nielegalnych imigrantów dociera do Hiszpanii na przez Morze Śródziemne. Zazwyczaj wypływają oni z Maroka. Z danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) wynika, że tylko w pierwszym kwartale przybyło w taki sposób do Hiszpanii 3345 nielegalnych migrantów, czyli o 38 proc. więcej niż w podobnym okresie 2017 roku.

Według IOM droga morska z Maroka do Hiszpanii jest obecnie najniebezpieczniejszą trasą na świecie pokonywaną przez migrantów. Średnio podczas przeprawy ginie jedna na 29 osób.

Tysiące nielegalnych migrantów docierają co roku do Hiszpanii także po sforsowaniu ogrodzeń granicznych w Ceucie i Melilli, hiszpańskich enklawach w Afryce Północnej. W środę marokańska i hiszpańska policja udaremniły w Ceucie próbę masowego przekroczenia granicy przez migrantów z państw Afryki Subsaharyjskiej. Zatrzymano około 400 osób.

Według Eurostatu w ciągu ostatniej dekady z terytorium Hiszpanii zostało deportowanych do krajów pochodzenia 189,5 tys. nielegalnych migrantów. Ponad połowę z nich stanowili obywatele Maroka. Wśród deportowanych było też wielu Algierczyków, Boliwijczyków oraz Brazylijczyków.

Liczba osób deportowanych systematycznie spada od 2011 roku, kiedy to władze Hiszpanii wydaliły 23,3 tys. nielegalnych migrantów; w 2017 roku deportowano tylko 10,7 tys. osób.

(PAP)

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 2. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 3. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 4. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 5. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 6. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 7. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 8. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook