Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent weźmie udział w konferencji w Monachium

16.02.2017

Prezydent Andrzej Duda w piątek i sobotę będzie uczestniczył w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Prezydent Andrzej Duda w piątek i sobotę będzie uczestniczył w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa; weźmie udział w panelu nt. kondycji Zachodu a także odbędzie rozmowy dwustronne m.in. z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką i senatorem USA Johnem McCainem.

Andrzej Duda w piątek podczas panelu z udziałem prezydenta Ukrainy, senatora McCaina, ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona i szefowej kanadyjskiej dyplomacji Chrysti Freeland będzie mówił o dwóch warunkach siły Zachodu: jedności i rządach słuchających obywateli - poinformował PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

- Według niego polski prezydent będzie przekonywał, że każde pęknięcie jest niekorzystne dla wspólnoty zachodniej. Dlatego - mówi Szczerski - pojawiające się w Europie kierunki podważające więź atlantycką są błędnymi wyborami. - Prezydent będzie przed tymi błędnymi wyborami przestrzegał, żeby nie wzbudzić w Europie znanych z prezydentury George’a Busha fali spersonalizowanego antyamerykanizmu, który jest oceną osoby, a przez to przekłada się na podważanie sensu więzi Europy z Ameryką - podkreślił minister. - Prezydent ma mówić także o rządach słuchających obywateli jako o wartości budującej Zachód. Zmiana, której dokonują obywatele, jest zmianą słuszną. Chodzi o to, by tej zmiany się nie bać, ale tą zmianą zarządzać - powiedział Szczerski.

Duda w piątek i sobotę ma odbyć spotkania dwustronne m.in. z prezydentem Ukrainy, senatorem McCainem, a także z prezydentami: Bułgarii Rumenem Radewem, Chorwacji Kolindą Grabar Kitarović i Słowenii Borutem Pahorem. Szczerski zaznaczył, że Pahor był ostatnio w Moskwie. - Pojawiły się doniesienia, że być może spotkanie Trump-Putim będzie w Słowenii. Warto zweryfikować u źródeł tego typu informacje - dodał minister.

Polski prezydent w piątek wieczorem weźmie udział w kolacji z uczestnikami konferencji. Szczerski uważa, że najważniejszy temat monachijskiej konferencji to ułożenie na nowo więzi między Europą i USA pod rządami amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Jego zdaniem dziś głównym zagrożeniem jest kontynuowanie procesów, które rozbijają bezpieczeństwo światowe: agresja na Ukrainie i destabilizacja na Bliskim Wschodzie.

Według ministra eskalacja konfliktu na Ukrainie pokazuje, że ”że droga przez porozumienia mińskie zaczyna być coraz bardziej podważana, jest coraz mniej skuteczna”. Po drugie - dodał - kontynuowana jest destabilizacja na Bliskim Wschodzie. Podkreślił, że pytaniem numer jeden dla światowego bezpieczeństwa jest, jak nowa administracja amerykańska będzie testowana i jak szybko „okrzepnie”, by na testy w różnych częściach świata odpowiadać.

Organizowana od początku lat 60. konferencja bezpieczeństwa w Monachium (MSC) uznawana jest za jedno z największych i najważniejszych międzynarodowych spotkań poświęconych problematyce obronności i bezpieczeństwa.

Ze szczególnym zainteresowaniem oczekiwane jest zaplanowane na sobotę przemówienie wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a. Jak podkreśla organizator Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC), niemiecki dyplomata Wolfgang Ischinger, będzie to pierwsze programowe wystąpienie tego polityka poza Ameryką.

- Żyjemy w czasach maksymalnych nieprzewidywalności i niepokojów - powiedział Ischinger na początku tygodnia dziennikarzom w Berlinie, przedstawiając zarys programu tego trzydniowego spotkania. - Nie tylko nie wiemy, czego dokładnie chce (prezydent Rosji Władimir) Putin i co stanie się w Syrii. Ostatnio wydaje się, że nie wiemy również, czego chce Ameryka. Dlatego cieszę się, że nowa administracja USA postanowiła przedstawić swój program polityki zagranicznej właśnie w Monachium - kontynuował były wiceminister spraw zagranicznych Niemiec.

Ischinger zapowiedział, że Pence przedstawi w Monachium „obszerne oświadczenie” dotyczące amerykańskiej polityki bezpieczeństwa. Spotka się też zapewne z niemiecką kanclerz Angelą Merkel.

Oprócz Pence’a do stolicy Bawarii przyjadą również minister obrony USA James Mattis, odpowiedzialny za migrację minister bezpieczeństwa narodowego John Kelly, a także grupa amerykańskich senatorów z przewodniczącym senackiej komisji sił zbrojnych Johnem McCainem. - Mamy nadzieję, że w Monachium dostaniemy odpowiedź na nękające nas pytania - powiedział Ischinger, dodając, że oczekuje, iż przedstawiciele USA potwierdzą swoje poparcie dla NATO i dla gwarancji sojuszniczych wynikających z artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego.

Zdaniem Ischingera podczas spotkania w Monachium Unia Europejska powinna zaprezentować się jako zdolna do działania, silna struktura, wbrew opiniom podważającym jej przyszłość. Za „szczególnie niepokojące” uznał wypowiedzi Trumpa krytykujące Wspólnotę. - Jeżeli Trump uważa Brexit za wspaniały pomysł i nawołuje do powrotu do państw narodowych, nie tylko w USA, to jest to katastrofa w relacjach transatlantyckich, de facto wypowiedzenie wojny bez broni - mówił niemiecki dyplomata.

Za szczególnie kontrowersyjną uznał wypowiedź prezydenta USA na temat zaufania do Putina i Merkel. W wywiadzie dla dziennika „Bild” Trump powiedział, że darzy Putina takim samym zaufaniem jak Merkel. - To zmiana paradygmatów - ocenił Ischinger.

Jednym z tematów dyskusji w Monachium ma być kwestia finansowania NATO. Mattis wezwał w środę w Brukseli sojuszników w NATO, by do końca roku zwiększyli swoje wydatki na obronność. Zagroził, że w przeciwnym wypadku Stany Zjednoczone „ograniczą swoje zaangażowanie”. Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen uznała postulaty strony amerykańskiej za słuszne. Na łamach „Sueddeutsche Zeitung” w czwartek von der Leyen zapewniła, że Niemcy będą „stopniowo” zwiększać wydatki na obronność do 2 proc. PKB. Obecnie Niemcy przeznaczają 1,2 proc. PKB na wojsko.

Zdaniem Ischingera Europejczycy muszą wydawać więcej na obronność. - Nie dlatego, że chcą tego Amerykanie, lecz dlatego, że musimy być w stanie obronić się sami przed niebezpieczeństwami - argumentował.

Ischinger opowiedział się za włączeniem USA do rozmów o przyszłości Ukrainy. Szanse na pokój byłyby większe, gdyby Amerykanie siedzieli przy stole rokowań - powiedział. Jego zdaniem konieczne są też bezpośrednie rozmowy Moskwy z Waszyngtonem.

W konferencji w Monachium uczestniczyć będzie ponad 30 prezydentów i premierów, w tym Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, oraz 80 ministrów spraw zagranicznych i obrony, m.in. szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow.

Obecni będą też sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Prezydent Niemiec Joachim Gauck odbierze w sobotę nagrodę im. Ewalda von Kleista. Trzy lata temu Gauck wygłosił w Monachium przemówienie uważane za zwrot w niemieckiej polityce zagranicznej. Domagał się od rządu w Berlinie większej aktywności i odwagi w rozwiązywaniu międzynarodowych kryzysów i ostrzegał, że Niemcy jako duże i wpływowe państwo nie mogą obserwować wydarzeń „spoza boiska”.

Konferencja bezpieczeństwa w Monachium organizowana jest od początku lat 60. W pierwszym okresie była bilateralnym niemiecko-amerykańskim dialogiem dotyczącym wojskowości i obronności. Z biegiem lat stała się jednym z najważniejszych spotkań poświęconych bezpieczeństwu międzynarodowemu. Tegoroczne odbędzie się w dniach od 17 do 19 lutego.

[fot. Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl]

(PAP)/ems

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook