Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent w Słowenii: Chcielibyśmy europejskiej jedności

27.03.2017

Słowenia to bardzo ważny element w relacjach Państw Trójmorza - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w Lublanie. Wyraził przekonanie, że pierwsze umowy dotyczące rozwoju infrastruktury między Polską a Słowenią zostaną podpisane w lipcu.

Andrzej Duda przebywa w Słowenii z oficjalną wizytą; w poniedziałek spotkał się z prezydentem Borutem Pahorem. Prezydenci przyjęli wspólne oświadczenie dotyczące przyszłości Unii Europejskiej. Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu polski prezydent mówił, że otrzymał pozytywną odpowiedź od prezydenta Słowenii w kwestii lipcowego szczytu Państw Trójmorza, który odbędzie się w Warszawie. Zaznaczył, że Słowenia jest niezwykle ważnym elementem gospodarczego projektu, jakim jest współpraca państw położonych wokół Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Adriatyckiego, czyli grupa pastw Trójmorza.

-To jest projekt, który ma zacieśniać współpracę gospodarczą pomiędzy naszymi krajami poprzez budowanie infrastruktury komunikacyjnej, energetycznej pomiędzy krajami Europy Środkowej i tutaj Słowenia ze swoimi portami, z Koprem przede wszystkim, stanowi bardzo ważny element w tych relacjach - mówił Duda. -Jestem przekonany, że pierwsze umowy dotyczące rozwoju infrastruktury właśnie w ramach tych naszych rozmów i tych porozumień zostaną zawarte pomiędzy przedsiębiorcami już w lipcu, w czasie szczytu Państw Trójmorza w Polsce - dodał prezydent RP.

Jak zaznaczył, chciałby, żeby powstały sprawne połączenia kolejowe oraz połączenia sieciami dróg ekspresowych pomiędzy Słowenią a Polską, które spowodują, że oba kraje staną się znacznie bardziej atrakcyjnym gospodarczo i turystycznie regionem. Prezydent poinformował, że rozmawiał z prezydentem Słowenii również o sprawach europejskich. -Są pewne elementy, w których Polska i Słowenia mają różne spojrzenia i różne wizje, ale proszę też pamiętać, że jesteśmy państwami o odmiennej charakterystyce, w związku z tym mamy też odmienne spojrzenia na pewne kwestie i to ma charakter zobiektywizowany- powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił jednocześnie, że jest kilka fundamentalnych spraw, w których Polska i Słowenia mówią jednym głosem. -Jako te kraje, które dążą do tego, żeby być rozwinięte tak, jak kraje Europy Zachodniej, chcielibyśmy europejskiej jedności, chcielibyśmy tego, aby w Europie zachowane zostały podstawowe, elementarne wspólności, ale chcielibyśmy, aby zachowane zostały w Europie także podstawowe i elementarne wolności, które są dla naszych obywateli tak ważne - mówił Duda. Wśród tych wolności wymienił m.in. wolność przemieszczania się osób, usług, kapitału, towarów, a wśród jedności - jedność budżetu, instytucji i prawa, szczególnie traktatowego.

Prezydent poinformował również, że rozmowy z prezydentem Słowenii dotyczyły kwestii migracyjnych. -Tutaj jesteśmy zgodni co do współdziałania państw europejskich, co do konieczności wspólnego wspierania się - takiej koniecznej solidarności w strzeżeniu zewnętrznych granic UE przy jednoczesnej woli jak najlepszego funkcjonowania strefy Schengen i żeby w miarę możliwości w ramach UE ta strefa w przyszłości mogła być rozszerzana - powiedział Duda. Pahor zaznaczył, że między Słowenią a Polską "z powodów czysto obiektywnych" są różnice, jeśli chodzi o przyszłość UE. Tym ważniejsze jest, mówił, przyjęcie wspólnego oświadczenia w tej kwestii. -To wskazuje, że jest ogromna wola polityczna do współpracy- podkreślił.

We wspólnym oświadczeniu prezydenci Polski i Słowenii m.in. zapewnili, że będą dążyć do przeprowadzenia jak najszerszej dyskusji na temat "wspólnej przyszłości Europy". -Dyskusji z poszanowaniem różnorodności, potrzeb wszystkich jej obywateli oraz służącej naszemu wspólnemu dobru - podkreślili. Zaznaczyli, że ich celem będzie też udoskonalenie procesu podejmowania decyzji w UE oraz wzmocnienia legitymizacji kluczowych instytucji UE. Zobowiązali się także do prowadzenia starań na rzecz ukończenia budowy jednolitego rynku. Podkreślili też potrzebę usprawnienia procedur administracyjnych w celu ograniczenia nadmiernych regulacji i biurokracji.

Na konferencji prasowej padło pytanie o jeden z zapisów przyjętej w sobotę Deklaracji Rzymskiej, mówiący o tym, że państwa UE będą działać wspólnie, w zależności od potrzeb w różnym tempie i z rożnym natężeniem. Prezydentów pytano, jak rozumieją ten zapis i czy nie sugeruje on budowy Unii wielu prędkości. 
Według Pahora wydźwięk Deklaracji Rzymskiej jest taki, że chodzi o Europę wielu prędkości. Zdaniem słoweńskiego prezydenta z UE wielu prędkości mamy do czynienia już obecnie. "Rożne państwa mają różne statusy; są na przykład takie, które należą do strefy euro, i takie, które do niej nie należą" - mówił. Zaznaczył, że "interesem Republiki Słowenii jest to, by w wypadku, gdy UE wielu prędkości będzie faktem, być w prawidłowym nurcie prawidłowej prędkości".

Prezydent Duda powiedział natomiast, że Deklaracja Rzymska nawiązuje do istniejących zapisów traktatowych o tym, że istnieje możliwość zacieśniania współpracy między państwami UE w pewnych dziedzinach. -W związku z tym Deklaracja Rzymska w tym zakresie nawiązuje do tego, co już dzisiaj jest przewidywane prawodawstwem Unii Europejskiej. Niewątpliwie to jest jej elementem deklaratywnym, ona nie tworzy nowych instytucji, nowych rozwiązań, nowego prawa; ona nawiązuje do istniejących rozwiązań prawnych - zaznaczył Duda.

Zapytany o stanowisko Polski dotyczące postępowania arbitrażowego w sprawie sporu granicznego między Słowenią a Chorwacją prezydent Duda odparł: "Polska chciałaby, żeby pojawiło się takie rozstrzygnięcie, które zaakceptują obie strony. Absolutnie nie będziemy w żaden sposób w to postępowanie ingerowali. Z największą radością przyjęlibyśmy, gdyby zapadło takie rozstrzygnięcie czy też uzgodnienie, które zostałoby przez nie (oba państwa - PAP) przyjęte w ramach suwerennych decyzji". Pahor wyraził nadzieję, że praca trybunału arbitrażowego zostanie zakończona i wspólnota narodowa uszanuje prawo międzynarodowe i "zainspiruje obie strony, by w okresie sześciu miesięcy wdrożyły orzeczenie tego sądu".

Spór graniczny między Słowenią i Chorwacją dotyczy liczącego 19 km kw. Zalewu Pirańskiego - akwenu wokół słoweńskiego portu Piran, dolnego odcinka rzeki Dragonja na półwyspie Istria i niewielkich rejonów przygranicznych wokół rzeki Mura we wschodniej Słowenii. Słoweńcy, powołując się na tradycję historyczną i konwencję ONZ o prawie morskim, roszczą sobie prawa do całego akwenu, a Chorwaci - opierając się na tej samej konwencji, tyle że inaczej interpretowanej, są skłonni się nim podzielić. Słowenia jest zdecydowana walczyć w sprawie granicy, gdyż ma dostęp do morza jedynie na długości 40 km, a Chorwacja - prawie 1800 km. Słoweńcy walczą też o korytarz, którym ich statki mogłyby przepływać na wody międzynarodowe.

Spór sięga 1991 roku, czyli ogłoszenia przez obydwie jugosłowiańskie republiki niepodległości. Oba kraje zobowiązały się podporządkować decyzji trybunału arbitrażowego i podpisały porozumienie w tej sprawie w 2009 roku. Wcześniej z powodu sporu Słowenia zablokowała w grudniu 2008 roku negocjacje
Zagrzebia z Brukselą. Zostały one wznowione dopiero po zawarciu porozumienia w sprawie arbitrażu i Chorwacja stała się 28. członkiem Unii Europejskiej 1 lipca 2013 roku. Prezydent Duda zaznaczył, że podczas swojej wizyty w Słowenii spotka się jeszcze z premierem Miro Cerarem i przewodniczącym parlamentu Słowenii. Jak mówił, będzie chciał zwrócić się do słoweńskiego premiera o poparcie dla kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata
2018-2019. Polska jest jedynym oficjalnym kandydatem na niestałego członka RB ONZ z naszego regionu; głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czerwcu.

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

pc/PAP

PAP/Jacek Turczyk

Warto poczytać

 1. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 2. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 3. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 4. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 5. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 6. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 7. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 8. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook