Jedynie prawda jest ciekawa


Spływają kondolencje po śmierci Castro

26.11.2016

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto wyraził żal z powodu śmierci kubańskiego przywódcy Fidela Castro, który w piątek wieczorem czasu lokalnego zmarł w wieku 90 lat w Hawanie. Nieto nazwał Castro "kultowym liderem XX wieku" i "wielkim przyjacielem Maksyku".

Nieto złożył kondolencje na Twitterze. Opisał kubańskiego przywódcę jako promotora dwustronnych stosunków opartych na "szacunku, dialogu i solidarności".

"Fidel Castro był przyjacielem Meksyku, inspiratorem stosunków dwustronnych opartych na szacunku, dialogu i solidarności. Boleję nad śmiercią Castro, przywódcy rewolucji kubańskiej i znaczącej postaci XX wieku" - napisał prezydent Meksyku.

Meksyk był jedynym krajem Ameryki Łacińskiej, który nigdy nie zerwał stosunków dyplomatycznych z Kubą, w tym po rewolucji przeciwko rządom Fulgencia Batisty w 1959 roku.

O Fidelu Castro wypowiedział się także Michaił Gorbaczow. Były prezydent ZSRR ocenił w sobotę, że Fidel Castro uczynił wszystko, by zburzyć na Kubie system kolonialny i wprowadził swój kraj na drogę samodzielnego rozwoju. Nazwał go unikalną osobowością i powiedział, że do końca łączyła ich przyjaźń.

„Jest dla mnie prawdziwym przeżyciem to, że czas Fidela zakończył się. On pozostanie w naszej pamięci jako wybitny polityk, nieprzeciętny człowiek i nasz przyjaciel” — powiedział Gorbaczow, cytowany przez dziennik „Komsomolskaja Prawda”.

Były prezydent ZSRR ocenił, że przywódca rewolucji kubańskiej „wzmocnił swój kraj w czasie najostrzejszej blokady amerykańskiej” i wprowadził Kubę „na drogę samodzielnego, niezależnego rozwoju”.

Twórca pieriestrojki powiedział, że podczas spotkań i rozmów z Castro obaj blisko się zaprzyjaźnili i pozostali przyjaciółmi do końca. Rosyjski polityk nazwał Castro „unikalną, niepowtarzalną osobowością”. Zdaniem Gorbaczowa nie należy teraz oczekiwać istotnych zmian na Kubie, w tym zmian w stosunkach z Rosją, które tak jak obecnie, pozostaną dobre.

Z kolei przywódca rosyjskich komunistów Giennadij Ziuganow zapewnił w sobotę, że Rosja zrobi wszystko, by uwiecznić pamięć przywódcy Kuby Fidela Castro. Ziuganow nazwał Castro jednym z największych współczesnych przywódców, który robił wszystko dla prostych ludzi.

Castro był autorytetem moralnym „nie tylko dla Ameryki Łacińskiej, ale i dla całej ludzkości”, a także „jednym z tytanów polityki” - ocenił lider Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF).

Wypowiadając się w rosyjskiej telewizji państwowej podkreślił, że znał Castro osobiście, a ich spotkania trwały wiele godzin. Zarzucił także politykom rządzącym ZSRR u jego schyłku i Rosją w latach 90., że „sprzedali bratnią Kubę”.

W komentarzach dla mediów rosyjskich Ziuganow zwrócił uwagę na postawę przywódcy Kuby w konfrontacji z USA i jego konsekwentne wsparcie dla polityki ZSRR. Ocenił także, że Castro „robił wszystko po to, by służyć prostemu człowiekowi”.

Szef komisji spraw zagranicznych wyższej izby parlamentu Rosji, Rady Federacji, Konstantin Kosaczow zauważył, że Rosja również po 1991 roku (czyli po rozpadzie ZSRR) wspierała Kubę i samego Castro. Przywódca Kuby pozostał w Rosji popularny nawet wtedy, gdy ona sama przestała być bastionem ideologii komunistycznej - napisał Kosaczow we wspomnieniu o Castro na Facebooku.

Szef parlamentarnej komisji ocenił, że wraz ze śmiercią Castro zakończyła się cała epoka, niemniej jej koniec w pewnej mierze nastąpił jeszcze za jego życia. USA zniosły sankcje wobec Kuby, nastąpiła też normalizacja stosunków z UE, co można - zdaniem Kosaczowa - uznać za zwycięstwo „małego państwa” i osobiście samego Castro.

 

wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 2. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 3. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 4. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 5. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 6. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 7. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook