Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Izraela: szef niemieckiego MSZ nie ma politycznego instynktu

28.04.2017

Benjamin Netanjahu obarczył Sigmara Gabriela odpowiedzialnością za odwołanie spotkania w Jerozolimie


Premier Izraela Benjamin Netanjahu na łamach niemieckiej gazety „Bild” obarczył w piątek szefa MSZ Niemiec Sigmara Gabriela odpowiedzialnością za odwołanie spotkania w Jerozolimie i zarzucił niemieckiemu politykowi "brak instynktu". 

Kieruję się bardzo prostą zasadą: nie przyjmuję dyplomatów innych państw, którzy, odwiedzając Izrael, spotykają się przy tej okazji z organizacjami, nazywającymi naszych żołnierzy zbrodniarzami wojennymi. Dlatego spotkanie nie doszło do skutku - powiedział Netanjahu "Bildowi". 

„Breaking the Silence” nie jest organizacją broniącą praw człowieka. Chodzi jej o to, by piętnować izraelskich żołnierzy jako przestępców. „Breaking the Silence” nawołuje do tego, by postawić ich (żołnierzy) przed sądem - wyjaśnił premier Izraela.

Spotykając się z organizacjami pozarządowymi krytykującymi izraelskich żołnierzy w czasie, gdy państwo żydowskie wspomina ofiary Holokaustu, świadczy - zdaniem Netanjahu - o "braku instynktu" u Gabriela.

W tych dniach wspominamy członków naszego narodu zamordowanych podczas Holokaustu i naszych poległych żołnierzy. Armia izraelska jest jedyną siłą, która gwarantuje bezpieczeństwo naszego narodu - podkreślił premier.                      

Netanjahu odwołał wtorkowe spotkanie z Gabrielem w Jerozolimie. Premier Izraela zareagował w ten sposób na spotkanie szefa niemieckiej dyplomacji z przedstawicielami organizacji krytycznych wobec izraelskiego rządu, szczególnie wobec budowania osiedli żydowskich na terenach palestyńskich.

To całkowicie normalne, że podczas wizyt zagranicznych rozmawiamy też z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. Postępujemy tak od wielu lat w wielu krajach - uzasadniał Gabriel swoje postępowanie. Jak dodał, w Niemczech taka sytuacja podczas wizyty premiera Izraela byłaby "nie do pomyślenia".

W wywiadzie dla "Bilda" Netanjahu powiedział, że próbował skontaktować się telefonicznie z Gabrielem, by wyjaśnić mu powody decyzji, jednak niemiecki polityk "odmówił rozmowy".

Relacje niemiecko-izraelskie znajdują się w kryzysie. Niemiecki rząd ostro skrytykował uchwaloną w lutym w Izraelu ustawę legalizującą budowę 4 tys. mieszkań na ziemiach należących do Palestyńczyków. Zaplanowane na maj konsultacje międzyrządowe zostały odwołane.

pg/PAP

[foto:PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 2. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 3. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 4. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 5. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 6. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 7. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 8. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook